Orbán Viktor félt, hogy nem lesz egyszerű száműzni CEU-t, a közpénzből fizetett washingtoni lobbistája nemzetbiztonsági tanácsadóról árulkodott az amerikai alelnöknél

2019. december 28., 14:57

Szerző:

Az Orbán-kormány washingtoni lobbistája, Connie Mack volt floridai republikánus képviselő arra figyelmeztette Mike Pence alelnök munkatársait, hogy a Fehér Ház akkori eurázsiai ügyekért felelős nemzetbiztonsági tanácsadója, Fiona Hill korábban dolgozott egy olyan szervezetnek is, amelyet Soros György támogat

– derül ki a The Washington Post hosszú karácsonyi cikkéből. Ez még akkor történt, amikor Orbán-kormány csak készült arra, hogy száműzze Magyarországról a Soros György alapította egyetemet, és attól tartott, Fiona Hill arra használná fel fehér házi pozícióját, hogy megakadályozza ezt. A tekintélyes amerikai lap kérdésére Connie Mack azzal magyarázta a végtelen kisstílűségről árulkodó húzást, hogy ő nem törekedett Fiona Hill eltávolítására, csak fel kívánta hívni a figyelmet arra, hogy összeférhetetlen. Hogy melyik szervezetről van szó, azt a Washington Post nem említi. 

Trump elleni képviselőházi eljárás Fiona Hill
Fotó: MTI/AP/Andrew Harnik

Mindez még 2017-ben történt, Fiona Hlllt abban az évben nevezték ki, a The Washington Post pedig azt írja, hogy nemzetbiztonsági tanácsadóként heteken belül több külső és belső támadás érte.

Connie Mack 2014-től négy éven át lehetett az Orbán-kormány lobbistája összesen ötmillió dollárért, vagyis átszámítva 1,4 milliárd forintért konzorciumban a Fidesz-közeli Századvéggel. A Századvég a pénz harmadát vitte el, Macknek havi 18 millió forintnak megfelelő összeg járt. A Fiona Hill elleni akciója nem járt sikerrel, az eurázsiai ügyekért felelős nemzetbiztonsági tanácsadó 2017-es kinevezésétől a lemondásáig, 2019 júliusáig viselte a tisztséget.

A The Washington Post cikke egyébként alapvetően nem erről, hanem a bizalmatlanságnak arról a légköréről szól, amely a Fehér Házban uralkodik  Donald Trump ellen nemrég megszavazott elmozdítási eljárás miatt. A szavazást kongresszusi meghallgatások sorozata vezette fel, az egyik messzire visszhangzó fellépés pedig éppen Fiona Hillé volt, aki november 21-én a képviselőház hírszerzési bizottsága előtt kimondta, nem igaz, amit a Trump-adminisztráció és néhány republikánus képviselő állít az impeachment árnyékában, – Ukrajna nem akart beavatkozni a demokraták oldalán a 2016-os amerikai elnökválasztásba. – ez egy fikció, amelyet maguk az orosz titkosszolgálatok találtak ki és terjesztenek. Kérem ne adjanak hangot olyan politikai indíttatásból fogant hamis információknak, amelyek nyilvánvalóan orosz érdekeket szolgálnak – szögezte le a volt nemzetbiztonsági tanácsadó a hatórás nyílt meghallgatáson. 

Az egész  ügy hátterében azok a telefonbeszélgetések állnak, amelyekben Donald Trump nyolcszor kérte Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt Joe Biden volt demokrata alelnök, elnökjelölt-aspiráns és fia elleni vizsgálatra, és emiatt egy időre befagyasztotta azt az Ukrajnának szánt katonai segélyt is, amelyet a kelet-európai ország végül szeptemberben kapott meg. Donald Trump azt állítja, hogy Joe Biden 2014-ben, még amerikai alelnökként egy egymilliárd dolláros segély megvonásával fenyegette meg Petro Porosenko akkori ukrán elnököt, ha nem a fiát, Hunter Bident nevezik ki az ukrán gázipari cég, a Burisma Holdings igazgatótanácsi tagjának. Hunter Biden 2014-től 2019-ig viselte is a tisztséget, Donald Trump szerint pedig Joe Biden nyomást gyakorolt az ukránokra, hogy váltsák le a Burisma Holdings ellen vizsgálódó Viktor Sokin főügyészt. Utóbbi 2016-ban meg is történt, a kijevi parlament leváltotta a korruptnak tartott főügyészt, arra azonban nincs bizonyíték, hogy Joe Biden nyomást gyakorolt volna ezért a fia védelmében, és arra sem, hogy az ukránok valaha vizsgálták volna Hunter Biden ügyeit.

Demokrata vádak szerint azzal, hogy egy külföldi hatalmat kért fel beavatkozásra, Donald Trump megsértette az amerikai alkotmányt, a gyanúból pedig meghallgatássorozat és végül az impeachmentről szóló szavazás lett. Ekkor dobta meg a Trump-adminisztráció hogy valójában az ukránok, és nem oroszok próbáltak meg beavatkozni 2016-ban, és ez volt az, amit Fiona Hill határozottan cáfolt. A volt nemzetbiztonsági tanácsadó egyébként annak ellenére jelent meg a meghallgatáson a képviselőház hírszerzési bizottsága előtt, hogy Donald Trump ezt megtiltotta a Fehér Ház munkatársainak.