Clinton régi emberei közül "toboroz" Obama
Nagy elődje, Franklin D. Roosevelt példáját kívánja követni a válságból való kilábalásra a megválasztott amerikai elnök, Barack Obama. Az általa részben már ismertetett gazdasági program több vonatkozásban is hasonlít a múlt század harmincas éveinek nevezetes New Dealjéhez, amely a pénzügyi szféra újraszabályozása mellett nagyszabású állami beruházásokkal és munkahelyteremtő programokkal igyekezett felélénkíteni a gazdaságot és a fogyasztást.
Obama egy interjújában megerősítette: kormánya egy nagyszabású, a foglalkoztatottságot növelő programot dolgoz ki, amelynek célja az, hogy a következő három évben két és félmillió új munkahelyet teremtsenek. Elsősorban ezzel kívánják megteremteni az alapokat a tartós gazdasági növekedéshez. A program keretében utakat és hidakat, valamint szél-és naperőműveket építenének, iskolákat modernizálnának, továbbá támogatnák az üzemanyag-hatékony autók és az alternatív energiaforrások használatának terjesztését. Ezzel a demokraták tervei szerint csökkenne az Egyesült Államok külső olajfüggősége és javulna a gazdaság versenyképessége. A terv végrehajtására szánt összeg sajtóhírek szerint elérheti a 700 milliárd dollárt.
A nyilatkozatokból úgy tűnik, hogy a leendő elnök elhúzódó recesszióra számít, amely jövőre mélyülni fog, és a kilábaláshoz több év szükséges. Ha ez így lesz, akkor a korábbi tapasztalatokból kiindulva a világ többi része is hasonlókra számíthat, azaz a mostani válság leküzdéséhez és az új növekedési pálya eléréséhez legalább három év kell.
Amerikai sajtóhírek szerint a nagy feladathoz összeállt Obama gazdasági stábja is, többnyire már a Clinton-érában is szerepet vállalt, ismert személyiségekből. A pénzügyminiszter minden bizonnyal Timothy Geithner lesz, a szövetségi tartalékbankrendszer (Fed) New York-i részlegének jelenlegi igazgatója. A másik legfontosabb posztra, a Fehér Ház országos gazdasági tanácsának élére Lawrence Summers, Bill Clinton volt pénzügyminisztere kerül, akit később a Fed elnökeként szeretné látni Obama, miután a jelenlegi Fed elnök, Ben Bernanke megbízatása 2010. januárban lejár.
Clinton volt gazdasági szakértői közül a magyaros nevű Peter Orszag valószínűleg a Fehér Ház költségvetési igazgatója lesz. Peter Orszag tavaly január óta vezeti a törvényhozás költségvetési hivatalát. Kereskedelmi miniszternek Bill Richardsont, Új-Mexikó szövetségi állam kormányzóját várják, aki korábban a demokrata párti elnökjelöltségre pályázók között volt.