Ez egy nemzeti katasztrófa – hullanak az emberek Bulgáriában és Romániában a COVID miatt
A hírek szerint Romániában 50 ember vesztette életét annak ellenére, hogy be volt oltva.
Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) adatai szerint Bulgáriában a felnőttek mindössze 25,5%-a, Romániában pedig 37,2%-a rendelkezik teljes körű védőoltással. Ez jóval az EU-s 75,2%-os átlaga alatt van.
Szófia a világjárvány kezdete óta 24 309 emberéletet követelt, és 608 499 fertőzést is megerősítettek az ország 6,9 millió lakosa körében. Dr. Sztojcso Katsarov egészségügyi miniszter keddi sajtótájékoztatóján elmondta, hogy „az ország az eddigi legkeményebb hullámmal néz szembe, és bár az egészségügyi rendszer eddig ellenálló volt, a következő két hét kritikus lesz”.
„Ez nem csak egy egészségügyi válság. Ez egy nemzeti katasztrófa. Az egészségügyi rendszer nem képes ezt megoldani egyedül, mindannyiunk, az állampolgárok bevonása nélkül”
– tette hozzá az egészségügyi miniszter, és sürgette az embereket, hogy oltassák be magukat.
A tisztviselők szerint a COVID-19 miatt kórházba kerülő betegek több mint 90%-a nincs beoltva, írja az Euronews.
A szomszédos Romániában eközben október 19-e óta - amikor a korábbi halálozási rekordot érték el - felgyorsult az oltások üteme. A román hatóságok azt is közölték, hogy a COVID-19-ben elhunytak több mint 90%-a oltatlan, az 591 elhunyt közül 541 ember nem védekezett a betegség ellen. A kormány szerint az 50 ember, aki annak ellenére vesztette életét, hogy be volt oltva, mindannyian társbetegségben szenvedett.
(Kiemelt képünk: Egy orvos megvizsgál egy beteget a kórház Covid-19-es osztályán Kjustendilben 2021. október 19-én, Bulgária "sötétvörös Covid-zónájának" egyik településén, ahol 100 000 emberből több mint 500-an fertőződtek meg a koronavírussal (Covid-19). - A balkáni ország kórházai zsúfolásig teltek betegekkel az elmúlt napokban megugróan magasra emelkedő új koronavírus-fertőzések közepette. A kormány új intézkedésekről fog tárgyalni, esetleg zöld tanúsítvány bevezetéséről a nyilvános helyekre, például éjszakai klubokra, éttermekre, mozikra, színházakra, fitneszklubokra és más helyekre, hogy elkerüljék az újabb üzletbezárásokat. Fotó: Nikolay DOYCHINOV / AFP)