Botrány Magyarországon

A lengyel média nagy teret szentel a Csatáry-ügynek. Szinte mindegyik internetes lap beszámol a Kossuth Rádió hétfői adásáról, amelyben az ügyészség szóvivője szerint a Magyarországon élő 97 éves Csatáry László nem lehet felelős 300 magyar zsidó Ukrajnába való deportálásáért.

2012. augusztus 10., 09:24

Kiemelik, hogy ez a vélemény felháborította a zsidó közösségeket, amelyek véleménye szerint a magyar ügyészség közvetlenül a Simon Wiesenthal Központtól nagyon erős bizonyítékokat kapott a bűnösségre vonatkozóan. Ugyanakkor a budapesti ügyészség szakértői arra a következtetésre jutottak, hogy Csatáry 1941-ben nem vett részt a kassai zsidók Kaminiec Podolskiba való deportálásában, ahol aztán meggyilkolták őket, mert akkor nem volt Kassán. Bagoly Bettina, a szóvivő szerint a tanúk tévednek és a vád minden alapot nélkülöz.

Azt nem zárta ki a szóvivő – írja például a Gazeta Wyborcza -, hogy 1944-ben Csatáry már részt vett 15 ezer zsidó Auschwitzba deportálásában, a magyar ügyészség úgy véli, ez még nyomozásának továbbra is tárgya.

A lap idézi Feldmájer Pétert, a Mazsihisz vezetőjét, aki szerint a Csatáry elleni 1948-as per tárgyalásáról léteznek dokumentumok, amelynek végén a nácit halálbüntetéssel sújtották, és az ügyészség elegendő bizonyítékot kapott a Wiesenthal központtól közvetlenül is. Feldmájer felteszi a kérdést, vajon minden tanú tévedett ebben az ügyben?

A lengyel napilap beszámol arról, hogy július végén, amikor három órás kihallgatáson esett át a háborús bűnös, minden ellene felhozott vádat tagadott, azt állította, hogy nem volt semmiféle beosztottja a kassai gettónak, nem írt alá semmilyen hivatalos iratot és nem felügyelte a gettóban fogva tartottak auschwitzi deportálását. Fenntartotta, hogy a tanúk bizonyára valaki mással tévesztették össze, hiszen mint rendőr kénytelen volt német egyenruhát hordani.

A lengyel lapok arról is beszámoltak, hogy a The Sun brit újság riportere lefényképezte és filmre vette Csatáryt, aki egy budapesti lakásban háborítatlanul élt – noha Jeruzsálem már csaknem egy évvel előbb átadta a dokumentumokat a bújkáló háborús bűnösre vonatkozóan. Csatáry megpróbált megszökni, de ekkor már a magyar ügyészség is lépett, és kihallgatták, majd 30 napos házi őrizetet alkalmaztak ellene.

A Gazeta beszámolójában összegzi azokat a bűnöket, amelyekkel vádolják a bűnöst, kiemelve hogy érvényes az a halálos ítélet, amelyet a csehszlovák bíróság hozott ellene, noha akkor Csatáry már Kanadában tartózkodott. Az írás rámutat arra: a 97 éves náci 17 esztendőn át élhetett háborítatlanul Magyarországon.