Bizarr botrány után leváltották a dél-koreai elnököt

Elérte célját az elmúlt hetek hatalmas tiltakozássorozata Dél-Koreában: parlament képviselőinek többsége támogatta a pénteki szavazáson a Pak Kunhje államfő leváltására irányuló eljárást megindító javaslatot, felfüggesztve egyúttal hivatalából az elnököt.

2016. december 9., 10:29

Szerző:

A kétharmados többséget igénylő indítványt 234 képviselő szavazta meg a 300 tagú szöuli parlamentben. A javaslat elfogadása azt jelenti, hogy az elnököt felfüggesztik hivatalából, teendőit a miniszterelnök veszi át, és az alkotmánybíróságnak 180 napon belül döntenie kell arról, hogy a parlament betartotta-e az eljárási szabályokat, és megalapozott-e az államfő elmozdítására tett indítvány.

A bukás oka: a koreai elnök Raszputyinja


Pak Kunhje, az ország első női elnökének bizarr botránya az egész világot megdöbbentette. Kiderült ugyanis, hogy az elnök beengedett legbelsőbb köreibe egy magát gyógyítónak és szellemidőzőnek tituláló nőt , aki az elnök beszédeitől kezdve a ruháin át minden felett hatalmat kapott, még állami döntésekből is kivette a részét.

A botrány főszereplője a hatvan éves Csoj Szun Szil. Csoj Szun Szil, az Örökélet Egyház nevű sámánisztikus szekta alapítójának a lánya. Az apa, Csoj Tae Min buddhista papként kezdte, majd átkeresztelték katolikussá. Csoj Szun Szilt azzal vádolják, hogy pénzügyi nyereség reményében manipulálta az elnököt és felhasználta Pakkal való kapcsolatát arra, hogy nagy cégeket kényszerítsen két nonprofit alapítványának támogatására. Ezek összesen 70 millió dollárnyi összeget kaptak „adományként".

Pak és Csoj kapcsolata a hetvenes évekig nyúlik vissza. Pak édesapja Dél Korea harmadik elnöke volt. 1974-ben gyilkosságot kíséreltek meg ellene, amit túlélt, de felesége halálos sebet kapott. Ekkor kereste fel a fiatal Pak Kunhje-t Csoj Tae Min azzal, hogy Pak halott édesanyja megjelent neki álmában, és a lány rajta keresztül kommunikálhat az anyjával. A gyásztól lesújtott Pak könnyű préda volt az idősebb Csoj számára. A férfi Pak szellemi tanácsadója lett, s miután édesapját 1979-ben meggyilkolták, idősebb Csoj befolyása még jobban megnőtt. A férfi non-profit alapítványokat hozott létre és igyekezett minél több pénzt szerezni Pak feletti hatalmával.  A Wikileaks októberben nyilvánosságra hozta a szöuli amerikai nagykövetség 2007-es levelezését, amelyben az idősebb Csoj és Pak kapcsolatáról így írtak: „A férfi teljesen uralta az elnök testét, lelkét.” Mikor az apa meghalt a kilencvenes évek derekán, lánya vette át Pak szellemi tanácsadójának a szerepét.

A jelenlegi botrány akkor bukott ki, mikor egy koreai televízió valahogy megszerezte Csoj tabletjét.  A készülék bepillantást adott az újságíróknak, micsoda szerepe is volt a semmilyen hivatalos kinevezéssel nem rendelkező Csojnak. A tableten megtalálták az elnök beszédeit – amikbe Csoj pirossal belejavított –, az elnök részletes programjait és számtalan kormányzati információt. Pak a botrány kitörése óta többször bocsánatot kért. Egyik bocsánatkérésében így fogalmazott: „Mivel egyedül élek, nem volt senki, aki segített volna a magánügyeim rendezésében. Éppen ezért fordultam segítségért Csoj Szun Szilhez, akit már régóta ismerek".

A botrány kirobbanása után milliók tüntettek Pak lemondásáért. A tiltakozás most érte el a célját.

10:06

Jimmy Carter, az Egyesült Államok 39. elnöke családja körében hunyt el a Georgia állambeli Plainsben lévő otthonában.

Az egész krasznodari régióra kiterjedő vészhelyzetet hirdettek Oroszországban azután, hogy immár 10 napja, két olajat szállító orosz tankerhajó balesete óta ömlik az olaj a Fekete-tengerbe.