Becsengettek – de mi lesz?
Lengyelországban is megkezdődött a tanév – de a szakértők szerint az idei mindenféle szempontból sokkal nehezebb lesz az előzőnél. A szülőknek nemcsak az iskolakezdés miatti anyagi problémákkal kell megküzdeniük, de azzal is, hogy az önkormányzatok - elsősorban demográfiai okokra hivatkozva - 1500 iskolát szüntettek meg, s ez azt jelenti, hogy 7000 pedagógusnak nem lesz munkája, 14 ezren pedig jóval kisebb heti óraszámban taníthatnak, mint tavaly.
2011-ben ősszel 5 és fél millió lengyel diák kezdte meg tanulmányait Lengyelországban, s már ez is alapos létszámcsökkenést jelentett (2007-ben ez a szám kétmillióval volt magasabb), az idén pontos adatok még nincsenek, de annyit lehet tudni, hogy a tavalyinál kevesebben kell tanuljanak – annak dacára, hogy a 2012-es tanévben már elkezdhetik az első osztályt azok a hatéves gyermekek, akiknek szülei így döntenek. A jogszabályok szerint két év múlva az iskolakötelezettség hatéves korban fog kezdődni, az idei év ennek csak próbáját jelenti, de még így is kevesebb tanulóval számol minden hozzáértő.
Az előzetes jelentések szerint nem sok reményük van az elbocsátott tanároknak arra, hogy más helyen állást kapjanak. Ilyen pedagógus pedig szinte mindenütt bőven akad: Poznanban például a helyi munkaközvetítőnél 104 lengyel, 64 matematika és 71 német szakos tanár is regisztráltatta magát, és akkor még nincs is szó az alsó tagozatos tanárokról. Vannak olyanok, akik 150 helyre is beadták életrajzukat, de még csak választ sem kaptak.
Egyes pedagógusok fel is adják a szakmát és bármilyen állásba hajlandóak elhelyezkedni, csak legyen valamilyen munkájuk. A német határ melletti területek viszont a nyelvet jól beszélőknek ajánlanak munkalehetőségeket – sajnos nem elsősorban a pedagógusi szakmában. Az idősebbek a korai nyugdíjba menetel lehetőségeiről kérdezgetik a jogászokat, mert a nyugdíj akármilyen kevés, de valamilyen alapot ad a megélhetéshez, ráadásul ők már kevésbé rugalmasak a szakmaváltásához.
A pedagógusok Szolidaritás szakszervezete már az előző év zárásakor figyelmeztetett a lehetséges problémákra, de szerintük akkor nem figyeltek kellőképpen szavaikra. Most a friss adatok tükrében úgy látják, ilyen mértékű pedagógus elbocsátásra az ország történelmében még nem került sor.
A krízis okai között ugyan első helyen a demográfiai mélypont szerepel, de jelentősen hozzájárul az idei tanévben elkezdődő tananyag változás, amely a középiskolákat és a szakiskolákat is érinti.
A változások egyik pozitív oldala – legalábbis azon pedagógusok számára, akik nem vesztették el státuszukat –, hogy a szeptember fizetésemelést hoz a tanároknak: a diplomások például minimum 3109 zlotyt kell kapjanak, ez kb. bruttó 290-300 ezer Ft-t jelent. Ez természetesen nem teszi könnyebbé a Lengyelországban is anyagi nehézségekkel küzdő önkormányzatok helyzetét.
A szülőket és a gyerekeket természetesen nagyon is érintik az országos iskolabezárások – ezek ellen a legtöbb helyen tiltakozások is voltak. Legalább ennyire érintik a családokat azok a kiadások is, amelyek az évkezdéssel járnak. A számítások szerint egy általános iskolás gyermek évkezdési költsége eléri az 1035 zlotyt, ez több mint hetvenezer forint. A legnagyobb tételt még mindig a tankönyvek jelentik, kb. 500 zlotyt tesz ki egy könyvcsomag és akkor még hátra vannak a füzetek, egyéb iskolaszerek, táska, tornafelszerelés, stb. A könyvek ügyében is idén újdonságot kezdenek: négy lengyel iskolában a diákok már un. e-tankönyvből tanulhatnak, s a tervek szerint jövőre már legalább ezer iskolát látnak el ezekkel a modern eszközökkel, 2015-ben pedig már csak ilyenekből kell a diákoknak készülni.. Addig pedig a szegényebb nagycsaládosoknak be kell érniük az önkormányzatok segítségével.