A tálibok Biden bérencei – állítja az Iszlám Állam
Teljes a káosz Afganisztán egyes részein.
Az Iszlám Állam először 2014 végén jelent meg Afganisztánban. 2018-ban és 2019-ben súlyos vereséget szenvedtek az amerikai hadseregtől, amelyből azóta is próbálnak talpra állni – írja a Reuters.
A radikális csoport a tálibok augusztusi győzelme óta síita mecsetek és más célpontok elleni támadások sorozatát vállalta magára, legutóbb a kabuli fő katonai kórház ellenit, amelyben legalább 25 ember halt meg. Az Iszlám Államnak becslések szerint mintegy 4000 harcosa van, körülbelül 2020 nyara óta hajt végre célzott gyilkossági kampányokat. Sokáig Nangarhar volt az Iszlám Állam fellegvára, ahonnan ritkábban számolnak be atrocitásokról, viszont ha az iszlamista csoport megjelenik ezen a területen, akkor rengeteg civil veszíti életét.
„Soha nem féltem még annyira, mint most”
– mondta egy Nangarharban élő egyetemi tanár, aki újságíróként is dolgozott. A nangarhari eseményeket „teljes káoszként” jellemezte.
„A tálib milícia pánikba esett, nem tudják, hogyan rejtsék el szégyenüket”
– áll az Iszlám Államnak a csoport Telegram-csatornáján vasárnap közzétett videójában, amelyben a tálibokat azzal vádolják, hogy „Biden bérencei”.
A militáns dzsihadista csoport vállalta magára az elmúlt hónapok néhány leghalálosabb afganisztáni támadását, amelyekben több száz ember halt meg, főként a nagyvárosokban. Viszont rengeteg célzott gyilkosságot nem vállalnak magukra, és néhányat talán helyi bosszúhadjárat eredményeként követtek el.
„Az Iszlám Állam megpróbálja aláásni és lejáratni a tálib emirátust. Az emirátus biztonságot ígért, ellenben a radikálisok megpróbálják megmutatni, hogy ezt nem tudják teljesíteni”
– mondta Antonio Giustozzi, a londoni Royal United Services Institute dzsihadista csoportok szakértője.
(Kiemelt képünk: Az afgán kormányerők ellen küzdő tálib harcosok járőröznek az afganisztáni fővárostól, Kabultól délre fekvő Kandahárban 2021. augusztus 15-én. Ezen a napon a kormányerők ellen küzdő tálib harcosok bejutottak Kabul külterületeire, az afgán elnök pedig elmenekült az országból. Fotó: MTI/EPA)