Az exelnök bére és ára
Ha egy politikus szavainak hinni lehet, választási veresége miatt Nicolas Sarkozy végleg kivonul a politikai életből. Ezt ő maga jelentette be a tévé nyilvánossága előtt – bő két hónappal ezelőtt, március 8-án, az elnökválasztási kampány kellős közepén. A kétkedő riporter faggatózására kényszeredetten elismerte: egyelőre nem tudja, mivel foglakozik majd, a politika világán kívül. Ennél többet ma sem lehet tudni.
A jelenleg 57 éves politikus nem csak túl fiatal ahhoz, hogy nyugdíjba vonuljon, hiperaktív karaktere, lankadatlan ambíciói sem arra predesztinálják, hogy hátradőlve élvezze az exelnökök számára élethosszig biztosított állami apanázs kényelmét. De ha mégis úgy döntene, nem lenne gondja a napi betevőre.
A hatalomból távozott köztársasági elnökök javadalmazását megszabó 1955. április 3-i törvény szerint Franciaország volt első emberét élete végéig a mindenkori államtanácsosi fizetéssel egyenértékű tiszteletdíj illeti meg, ami jelenleg havi bruttó 6000 euró (cca 1,7-1,8 millió forint).
A hivatalban lévő államfő ez idő szerint 21.300 eurós fizetéssel rendelkezik (cca 6,3 millió forint), s ezen felül semmilyen más jövedelemre nem jogosult. Más a helyzet azonban a funkciójából távozott államfővel: rá ez a tilalom nem vonatkozik. Sarkozy bevételei öt év múlva, amikor eléri a nyugdíjkorhatárt, további havi 4000 euróval növekedhetnek. Ennyi nyugdíjban részesülhet eddigi 35 éves politikai pályafutása után, melyet 22 éves korában a gazdag párizsi előváros, Neuilly-sur-Seine legfiatalabb önkormányzati képviselőjeként kezdett.
A jól megérdemelt nyugdíjra még várni kell, az Alkotmánytanács munkájába viszont mint volt államfő, már akár holnap bekapcsolódhat Sarkozy is, ahogy két nyugdíjas elődje, a most 86 éves Valéry Giscard d’Estaing és a 80 éves Jacques Chirac. Sarkozy állítólag nem kíván részt venni a testület munkájában, de ha mégis véleményt változtatna, havi 11 500 euróra számíthat. (E privilégium kapcsán a nagy példányszámú Midi Libre nem zárta ki azt a lehetőséget, hogy Francois Hollande új köztársasági elnök, aki 60 pontos programjában azt ígérte, hivatalba lépése után azonnal 30 százalékkal csökkenti saját, valamint kormánya tagjainak fizetését, esetleg eltörölheti az exelnökök alkotmánytanácsi fizetését is, de a lap szerint az iránt nincs kétség, hogy az új államfő nem fog visszamenőleges hatályú intézkedést hozni.)
A volt köztársasági elnökök számos további, nem készpénzben realizálódó kedvezményben részesülnek életük hátralévő részében: az elnöki kártya birtokában ingyen, első osztályon utazhatnak az SNCF (francia államvasutak) vonalain és az Air France valamennyi járatán; ha külföldre látogatnak, az ottani francia nagykövet tiszte, hogy a magas rangú vendég elszállásolásáról gondoskodjék, vagy a nagyköveti vagy a konzuli rezidencián.
Az állami költségvetés fedezi az elnökök számára biztosított szolgálati gépkocsit, a két sofőr fizetését csakúgy, mint azt a komplett, bebútorozott irodát, amelyet a főváros központi kerületeinek egyikében bocsátanak a volt államfő rendelkezésére, hétfőnyi személyzettel egyetemben. A fontos személyiség biztonságára 24 órás állandó szolgálatban két rendőr ügyel.
Végül de nem utolsósorban: az első szocialista párti köztársasági elnök, Francois Mitterrand idején született rendelet arról, hogy minden korábbi államfőnek jár egy teljesen bebútorozott, mindennel felszerelt luxuslakás, lehetőleg valamelyik elegáns párizsi kerületben.
Mindent egybevéve: a francia államkincstár, még pontosabban a francia adófizetők évente 1,5 millió eurót költenek arra, hogy volt elnöküknek - s ha egyszerre három van, akkor háromnak - rangjához méltó életszínvonalat biztosítsanak a hatalomból való távozása után is.
Kapcsolódó cikkeink:
Air Sarko OneÁtviszi-e Sarkozy a lécet?