Az EU harmadik legszennyezettebb városa lett Krakkó

2014. január 1-től tilos lesz szénnel fűteni Krakkóban az újonnan épült házakban, lakásokban. Ezekben csak gázzal, vagy olajjal lehet majd melegíteni. A jelenlegi gázcsövek és kályhák, illetve a helyi távfűtő művek konvektorainak teljes betiltása 8 évig fog tartani, 2018-ban teljesen betiltják a szénnel és a fával való fűtést a lengyel nagyvárosban.

2013. december 24., 08:54

Ezt a döntést hatalmas vita előzte meg a város önkormányzatában és Krakkó lakosainak körében – és nyilván még követni is fogja. Ami miatt egyáltalán napirendre került a kérdés, az a tény, hogy Krakkó az EU harmadik leginkább légszennyezett városa, csak a bulgáriai Plovdiv és Perniek előzi meg ezen a téren.

A széntüzelés beszüntetéséért érvelők megkongatták a vészharangokat: a szakemberek szerint a krakkói gyerekek éppen a rettenetes szmog miatt háromszor gyakrabban betegszenek meg asztmában, mint kortársaik a többi lengyel városban. Emellett a szmog egyik oka a szívbetegségeknek, a tüdőráknak, az asztmának és más súlyos légzőszervi betegségeknek. A krakkói tanácstagok szerint évente 400 olyan haláleset történik a városban, amelyet a rettenetes légszennyezettség is okoz, ezért határoztak így.

A legfontosabb ellenérv az, hogy a környezetbarát fűtés olyan drága, hogy a lakosok többsége nem engedheti meg magának. Jelenleg a városban több mint 30 ezer ember fűt szénnel.

A mostani döntés értelmében, amelyet elsősorban a kormányzó pártok tagjai szavaztak meg, „alkalmanként”, pl. ünnepekkor lehet majd használni a kályhákat – de csak olyan helyeken, ahol már van környezetbarát fűtési berendezés, ez lehet például gáztűzhely. A város bevezeti az „alacsony széndioxid kibocsátás programját”, azaz támogatja mindazokat, akiknek le kell cserélni eddigi fűtőberendezését. A jövő év kezdetétől ezek a családok költségeik 90 százalékát megkaphatják.

A viták azonban nem zárultak le. Nemcsak a kályhák lecseréléséről, a drágább fűtésről beszélnek a döntés ellenzői. Felvetették azt a kérdést is: mi lesz a szénbányászattal, amennyiben országszerte követni fogják Krakkó példáját? Krakkó ugyanis az első lengyel város, amely bevezette ezt a tilalmat, hogy Lengyelország legpiszkosabb levegőjű városát megtisztítsa, de könnyen lehet, hogy ez a folyamat „járványos” lesz.