Az elit a tandemet akarja

Hu Csintao kínai, Barack Obama amerikai elnök és Abdullah bin Abdul Aziz szaúdi uralkodó után a világ negyedik legbefolyásosabb embere Vlagyimir Putyin orosz kormányfő a Forbes magazin idei, 68 nevet tartalmazó listáján. Nagyot lépett előre Dmitrij Medvegyev orosz elnök, aki a mostani 12-ik helyével húsz pontot javított tavalyi pozícióján. (Putyin egyet rontott).

2010. november 5., 11:48

Medvegyev látványos nemzetközi tevékenységet folytat, imidzsének a korrupció elleni harc is jót tesz, míg a gazdaságért felelős Putyint a válság és következményei húzzák le – értékelték az eredményt orosz politológusok, akik szerint a Forbes besorolásának alig is van köze ahhoz, ahogyan a lista szereplőit a saját országukban pozicionálják. És valóban, ha a

Levada Központoktóberi reprezentatív közvéleménykutatásának hinni lehet – egy nagyon tekintélyes intézményről van szó – az oroszországi lakosság körében csaknem kiegyenlítődött Putyin és Medvegyev értékelése. A kezdetekben Putyin bizonytalankodó árnyékának mutatkozó elnök egyre kezdeményezőbb és bátrabb, ez látszik meg a javuló helyezésén, jót tett neki, hogy leváltotta Jurij Luzskovot a moszkvai polgármesteri posztról, és az is feléje fordítja a választókat, hogy – Putyin gyakorlatát követve - gyakrabban szólítja meg az embereket az őket közvetlenül érintő ügyekben -– mondják a kommunikációs szakemberek. A megkérdezettek 76%-a helyesli Medvegyev cselekedeteit – szeptemberben 73% vallotta ezt -, Putyin mellett változatlanul 77% áll ki.

A százalékok méricskélésének a 2010-ben esedékes elnökválasztások miatt van értelme. Arra a kérdésre, hogy kire szavazna ma, 22% Putyint, 21% Medvegyevet választotta. Eddig 9-11%-os különbség volt köztük a mostani kormányfő javára, és ezt az arányt hitelesíti, hogy a megkérdezettek több mint a fele szerint Oroszországnak оlyan elnökre van szüksége, aki kemény kézzel irányítja a hatalmi szerveket. Mintegy 40% akarna olyan elnököt, aki együtt tud működni az összes társadalmi és politikai erőkkel az ellenzéket is beleértve.

Három hónap múlva a következő felméréskor derül majd ki, trend-e a fej fej melletti haladás. Az eredményt elemző szakértők szerint most csak az látszik biztosnak, hogy „békeidőben”, amikor nem történnek súlyos terrorista cselekmények és nincsenek fegyveres konfliktusok a Medvegyevnek tulajdonított képességekre van igény, míg extrém körülmények között az emberek Putyinra vágynak. Így leszögezhető, hogy a jelent békésnek tekinthetjük.

A két orosz vezető egyelőre lebegteti indulási szándékát. Medvegyev nyári amerikai útján, a Stanfordi egyetemen arról beszélt, két feltétele van annak, hogy másodjára is pályázzon az elnöki posztra: látnia kell, hogy tervei megvalósulnak, és élveznie kell az emberek támogatását. Putyin tavaly októberben kérdésre válaszolva azt mondta, hogy Medvegyev és az ő munkájának eredményességétől függ, indul-e a 2012-es elnökválasztásokon.

A

Vedomosztyiüzleti lap az elnökhöz közelálló forrást idéz, aki szerint az oroszországi politikai elitben több „párt” létezik, amelyek eltérően oldanák meg a közelgő elnökválasztás problémáját: Putyin visszaül az elnöki székbe; Medvegyev második mandátumot kap, Putyin távozik a politikai életből; mai összetételében megmarad a tandem. Ez utóbbi a legnépszerűbb változat, a liberális Medvegyev jól mutat Nyugaton, ami szabad kezet ad Putyinnak és környezetének a belső ügyek intézésében.

A témához tartozik:

A hatalom csúcsán?

Csehországban 2025 első négy hónapjában 450 hepatitis A megbetegedést és hat halálesetet regisztráltak, ami jelentős növekedést jelent az előző évhez képest. A járvány terjedése aggodalomra ad okot, különösen a hajléktalanok és kábítószer-használók körében.