Az Egyesült Államok újra beszólt, hogy végre Orbán is értse, nem fognak tárgyalni a CEU-ról

Sem hatáskör, sem szándék nincs hozzá. A magyar törvény diszkriminatív.

2017. május 23., 18:29

A Heather Nauert minisztériumi szóvivő által ismertetett közleményben az Egyesült Államok „ismételten sürgeti” Magyarországot, hogy függessze fel a módosított felsőoktatási törvény végrehajtását, amely „diszkriminatív, súlyos követelményeket” támaszt az Egyesült Államokban akkreditált magyarországi intézményekkel szemben, valamint fenyegeti az akadémiai szabadságot és függetlenséget.

Fotó: Central European University

A közlemény szerint a magyar kormánynak közvetlenül kell foglalkoznia az érintett intézményekkel egy olyan megoldás érdekében, hogy azok továbbra is szabadon működjenek és szélesebb körű oktatási lehetőséget biztosítsanak Magyarország és a térség állampolgárai számára.

Balog Zoltán humánerőforrás-miniszter hétfőn az Indexnek még azt mondta, hogy levelet vár az ügyben Betty DeVos amerikai oktatási minisztertől. Az Orbán-kormány szándéka szerint az egyetem magyarországi működésének a feltételeit egy kétoldalú szerződésben rögzítenék, de annak ellenére akarnak tárgyalni a szövetségi adminisztráció képviselőivel a CEU sorsáról, hogy az Egyesült Államokban az oktatás nem szövetségi, hanem állami hatáskör.

A State Department közleményére válaszul jelentkezett eggyel a Külgazdasági és Külügyminisztérium is. Reakciójában a tárca sajtófőnöke, Menczer Tamás azt állította, a magyar kormány a megállapodásban érdekelt, az amerikaitól azonban nem érkezik ehhez támogatás. Menczer jelezte, Altusz Kristóf miniszterelnöki megbízott, kijelölt főtárgyaló az amerikai félnek felvázolt tárgyalási menetrendre hivatalos választ vár már több mint három hete. „Egy sajtóközlemény messze van a hivatalos diplomáciai választól” – írta. A sajtófőnök szerint azt is fontos hangsúlyozni, hogy Magyarországon a tanszabadságot és az egyetemek függetlenségét senki sem veszélyezteti. A magyar felsőoktatási törvény nem diszkriminatív, az érintett felsőoktatási intézmények közül a törvényt nem kifogásolta sem a kínai, sem a malajziai, sem a thaiföldi egyetem, sem az érintett országok nagykövetei. A három amerikai egyetem közül kettő szintén együttműködőnek mutatkozik, és keresi a megoldást – tette hozzá.