Az amerikaiak hallgatnak a lengyel külügyminiszter szerepéről
A lengyel média eddig is kiemelt helyen foglalkozott a Szíriával kapcsolatos eseményekkel, a lehetséges amerikai támadással, az orosz állásponttal. Most, hogy egyelőre elhárulni látszik az amerikai beavatkozás az orosz kezdeményezés hatására, az áll a tudósítások központjában, hogy a megoldási javaslat eredetileg a lengyel diplomácia vezetője, Radoslaw Sikorski ötlete volt.
Minden beszámoló a Die Welt német lapra hivatkozik, amely szerint a szíriai konfliktus legújabb megoldásának terve a lengyel külügyminisztertől származik. Az újság amerikai tudósítója a lap internetes oldalán azt írta, hogy a szíriai vegyi fegyverek nemzetközi ellenőrzés alá való adását Sikorski vetette fel. Az újságíró a Twitteren is látta a külügyminiszter erre vonatkozó bejegyzését, emellett szerinte bizonyítja a lengyel diplomácia vezetőjének a Le Monde francia lapnak adott interjúja is.
A német lap szerint a lengyel miniszter már augusztus 29-én beszélt telefonon erről az ügyről amerikai kollégájával, John Kerryvel, akivel a múlt szombaton találkozott is Vilniusban, ahol jelen volt az Európai Parlament külügyi bizottságának vezetője, Elmar Brok is. Brok megerősítette, hogy akkor az amerikai külügyminiszternek bemutatták a szíriai tervet.
A Die Welt nyomán a lengyel média kiemeli, hogy a szíriai vegyi fegyverek nemzetközi ellenőrzés alá vonásának terve áttörést jelentett a helyzetben. Sikorski a lengyel híradónak csak annyit mondott: „Ha ez az ötlet valakinek megtetszett és előreviszi az ügyet, az aprócska elégtételt jelent”.
Az elégedett ünnepi hangulatot némiképp rontja a TVN24 egyik interjúja, amelyben Maciej Wierzynski, az ismert lengyel újságíró felhívta a figyelmet arra: maguk az amerikaiak hallgatnak a lengyel külügyminiszter szerepéről. John Kerry amerikai külügyminiszter, amikor arról kérdezték az egyik interjúban, mikor született meg ez az új terv, azt felelte: „Már régóta beszélgettünk a szíriai vegyi fegyverek ellenőrzésének kérdéséről az ENSZ megfelelő fórumain és az Oroszországgal folytatott kétoldalú tárgyalásokon is. Én megbeszéléseket folytattam e kérdésben Szergej Lavrov orosz kollégámmal, Obama elnök pedig a G20 csúcson beszélt erről Putyin orosz elnökkel.”
A New York Times részletes beszámolója sem említi Radoslaw Sikorski szerepét, a lap szerint az Obama és a Putyin elnök közötti megbeszélések eredménye. A lengyel újságíró közölte a TVN24-nek adott interjújában, hogy semmilyen amerikai forrásban nem találta annak megerősítését, hogy Sikorski ötlete lenne az elfogadott javaslat. – De nem ez a legfontosabb, hanem az, hogy Obama ismét eltolta a döntést és kérte a kongresszust a szavazás elhalasztására is – mondta Wierzynski.