Alkotmánymódosítás – ötödször is

Az összes jelentős lengyel hírportál beszámolt a magyar parlament ötödszöri alaptörvény-módosításáról. Mindegyik cikk a hírügynökség tudósítását vette át, csak más-más címmel. A jobboldali lapok (például a Rzeczpospolita) azt emelték ki, hogy az EU által kritizált korlátozások némelyikét eltávolították az alkotmányból, a liberális Gazeta címe szerint Orbán meghajolt Brüsszel nyomása alatt, és a parlament módosította az alaptörvényt.

2013. szeptember 19., 05:49

A PAP lengyel hírügynökség beszámolója felhívta a figyelmet arra, hogy a most elfogadott legújabb módosítás értelmében eltávolították a korlátozást, amely a médiában való politikai kampányokat érintette, s amelyet az Európai Bizottság ellentétesnek ítélt az EU alapelveivel. A tudósítás kiemeli: „Az Európai Unió, az USA és emberi jogi szervezetek Orbán Viktor kormányának szemére vetik, hogy a korai alkotmánymódosítást a demokrácia gyengítésére használja.”

A magyar parlament által elfogadott újabb változtatásokat a kormány akkor készítette, amikor Brüsszel jogi lépésekkel fenyegette meg Budapestet. Korábban Orbán visszautasította a kritikát, ugyanakkor teljes együttműködést ígért az Európai Bizottsággal. A mostani változtatásokat javasolva a magyar kormány azzal érvelt, hogy arról van szó, bizonyos alkotmányos kérdéseket ne használhassanak ki a „magyarok elleni további támadások ürügyeként”.

A módosítások értelmében a politikai pártok a kereskedelmi médiában is kampányolhatnak a jövő évi magyarországi parlamenti és az Európai Parlamentbe való választásokkor. Ugyanakkor megtartották azt az előírást, hogy a politikai pártok választások előtti hirdetéseit ingyenesen kell közzétenni.

Az alaptörvényből kivették azt a jogszabályt, amelynek értelmében a kormánynak lehetősége lett volna újabb adókat bevezetnie „váratlan kötelezettségek fizetése esetén”, amelyek a nemzetközi bíróságoknak az államháztartással kapcsolatos esetleges döntéseiből fakadtak volna – ez az előírás különösen nyugtalanította az Európai Bizottságot.

Orbán azt állítja – hangsúlyozza a beszámoló –, hogy megmentette Magyarországot a „görög stílusú” gazdasági csődtől, és reformjai demokratikusak, mert a kormányzó Fidesz a 2010-es választásokon hatalmas többséget szerzett. A miniszterelnök szerint kormányát azért támadják, mert külföldi érdekcsoportokat veszélyeztet.