Alkalmatlan, drága, lassú
A katonák életét veszélyeztetik azok a hiányosságok, amely a Védelmi Minisztérium munkájában tapasztalhatók – ez derül ki egy rendkívül kritikus hivatalos jelentésből, amelyet az illetékesek megpróbáltak titokban tartani, de most a Sunday Times kiszivárogtatta a dokumentum fontosabb megállapításait.
A titkos dosszié a “politikai maszatolást” és a minisztériumi inkompetenciát teszi felelőssé azért, hogy az Afganisztánban harcoló katonáknak alkalmatlan felszereléssel kell megvívniuk napi harcaikat és szembeszállniuk az ellenséggel.
A 296 oldalas beszámoló azt állítja, hogy a brit védelmi minisztérium (Ministry of Defence - MoD) annyit hibázott, hogy az “már veszélyezteti, hogy sikerrel végezzük el a jelenlegi, igen bonyolult feladatainkat”.
A dokumentum közzététele rendkívül kínosan érinti Gordon Brown kormányfőt, aki többször is megerősítette: a fegyveres erők mindig megkapnak minden felszerelést, amire szükségük van.
A ma futó projektek már 35 milliárd fonttal túllépték az eredeti költségvetést és a tervezett határidőhöz képest öt évet késnek – derül ki a dokumentumból.
A beszámoló szerzője Bernard Gray kiváló üzletember, több korábbi munkáspárti védelmi miniszter volt külön tanácsadója, aki nem burkolózik a hivatalnokokra jellemző semmitmondásba. “Hogy fordulhat elő, hogy húsz évig tart egy hajót, repülőgépet vagy tankot legyártani? És miért kerül mindig kétszer annyiba a végén, mint eredetileg gondolták? És ami még rosszabb, a hosszú várakozás végén hogyhogy rendszerint nem is képes arra a berendezés, amire eredetileg szánták?”
Gray szerint a minisztérium fegyverzetbeszerzésekkel foglalkozó részlege olyan mértékben alkalmatlan feladata ellátására, hogy azt magáncéggel kellene kiváltani vagy privatizálni az egészet.
A jelentés elkészítésére az üzletembert még John Hutton kérte fel, aki júniusban lemondott miniszteri posztjáról. A dokumentumot már a múlt hónapban közzé kellett volna tenni. Hutton utóda, a szinte folyamatosan támadott Bob Ainsworth azonban a kormányfő egyetértésével úgy döntött, hogy a jelentést a fiókja legmélyére süllyeszti el, miután kellemetlen vitába keveredett Sir Richard Dannatt tábornokkal, a fegyveres erők nyugalmazott parancsnokával éppen a katonák felszerelésének problémáival kapcsolatban.
Dannatt is azt állította, hogy a helikopterek és számos más felszerelés hiánya korlátozza a britek afganisztáni tevékenységét. (A brit halálos áldozatok száma Afganisztánban mostanra meghaladta a 206-ot).
Gray megállapítása szerint “ a tálibok nem fognak várni arra, hogy a mi érelmeszesedésben szenvedő beszerzési rendszerünk összeszedje magát”. A dokumentum állításai különösen súlyosak, mert a szerző nem öltözteti azokat a politikában megszokott semmitmondó frázisokba, amelyekből lehetetlen kihámozni a lényeget. “A problémák és az érintett összegek már szinte nem is rázzák meg az embert, olyannyira elterjedtek. Úgy tűnik, a védelmi beszerzések komolyan versenyeznek a polgári célú szoftverrendszerek beszerzésével a ‘világ legelavultabb és legmegkésettebb technikai megoldása’ címért” – írja.
Gray szerint a minisztérium “felszerelési programja lényegesen túlméretezett, mert túl sok fajta fegyvert és felszerelést rendel túlságosan sok célra és túlzóan magasszintű specifikációval.”
Nem csoda, hogy a konklúzió csak az lehet: “ez a fegyverzetbeszerzési program tarthatatlan, bárhogyan alakuljon is a jövendő költségvetési helyzet.”
A szerző azzal vádolja a brit politikusokat, hogy nem hozták meg a védelmi költségvetéssel kapcsolatos kényelmetlen döntéseket, és túlbecsülték, mire képesek ilyen körülmények közt a brit katonák.
Gray sürgeti, hogy ha másként nem megy, törvényben kötelezzék a védelmi minisztereket minden négy vagy öt évben a védelmi kiadások felülvizsgálatára. A Munkáspárt 1998 óta nem tekintette át stratégiailag a brit védelmi erők helyzetét. “Az üzleti életben egyetlen cég sem tehetné meg, hogy 12 éves stratégiai tervből dolgozzon, és legalább ne tekintse azt át rendszeres időközönként, ha nem akar csődbe menni.”
Az üzletember tisztában van azzal, hogy javaslatait sokan kényelmetlennek tartják és előre megmondta, hogy a védelmi illetékesek titkolni igyekeznek majd tanulmányát. “Sokaknak érdeke fűződik ahhoz, hogy az általam sürgetett változások ne történjenek meg, és akár akadályozhatják is ezeket”.
A konzervatívok árnyék védelmi minisztere, Liam Fox szerint “ a Munkáspárt egy valóságos védelmi fekete lyukat hozott létre, amely nemcsak a jelenlegi afganisztáni tevékenységünket gátolja, de azzal fenyeget, hogy még hosszú évekig válságban lesz a brit honvédelem”. Az ellenzéki politikus sürgette, hogy a jelentést azonnal és teljes terjedelmében hozzák nyilvánosságra.
A védelmi tárca szóvivője szerint épp azért rendelték meg a tanulmányt, hogy minél hatékonyabb lehessen a fegyverzetbeszerzés. “A beszámoló jelenleg még félkész állapotban van, és keményen dolgozunk, hogy a szerző által azonosított problémákat megoldjuk” – hangsúlyozta a szóvivő.