Orosz oligarchák zárolt vagyonából épülhet újjá Ukrajna?

David Cameron brit külügyminiszter szerint indokolt lenne, ha Ukrajna lerombolt városainak újjáépítését a zárolt orosz pénzekből finanszíroznák.

2024. január 19., 07:46

Szerző:

David Cameron, aki a davosi Világgazdasági Fórumon nyilatkozott csütörtökön a BBC brit közszolgálati médiatársaság hírtelevíziójának, úgy fogalmazott: erkölcsileg, politikailag, jogilag és gazdaságilag is indokolható lenne azokból az orosz vagyoneszközökből fizetni Ukrajna újjáépítését, amelyeket az Ukrajna elleni orosz invázió után hozott nemzetközi szankciók keretében foglaltak le.

A brit külügyi tárca vezetője szerint a részleteken még dolgozni kell, egy nap Oroszországnak jóvátételt kell fizetnie az Ukrajna elleni illegális inváziójáért, és a zárolt orosz vagyoneszközök egy részét előlegként lehetne felhasználni erre a célra.

David Cameron kijelentette: a nyugati adófizetők pénzével is takarékoskodni lehetne, ha sikerülne konszenzusra jutni arról, hogy a befagyasztott orosz vagyonok egy részét felhasználják az ukrán nép javára.

Ezt a lehetőséget a brit kormány már korábban is felvetette. Jeremy Hunt pénzügyminiszter nemrégiben bejelentette: felkérte a brit jegybankot annak megvizsgálására, hogy a zárolt orosz szuverén vagyoneszközökből lehetne-e segítséget nyújtani Ukrajna háborús erőfeszítéseihez.

Ugyanerről a hét vezető ipari hatalom csoportjának (G7) pénzügyminiszterei közösen is tárgyaltak a Nemzetközi Valutaalap (IMF) Marokkóban tartott éves őszi közgyűlésén.

A brit kormány által tavaly kezdeményezett törvény alapján Nagy-Britannia mindaddig érvényben tarthatja Oroszországgal szemben elrendelt szankcióit, amíg Moszkva nem fizet jóvátételt Ukrajnának a háborús károkért.

Ukrajna újjáépítését önként is finanszírozhatják az orosz oligarchák

A jogszabály lehetővé teszi azt is, hogy a Nagy-Britanniában zárolt orosz vagyoneszközök tulajdonosai felajánlhassák befagyasztott vagyonukat erre a célra.

2022 áprilisa óta minden uniós tagállamnak jelentenie kell, mennyi pénzt fagyasztott be olyan orosz politikusok, oligarchák, vagy éppen propagandisták vagyonából, melyek az EU-s szankciók hatálya alá esnek. Az Európai Unió egy sor szankciót vezetett be Oroszország, orosz személyek és orosz érdekeltségek ellen az ukrajnai háború megindítását követően (mások pedig már a Krím félsziget 2014-es annektálása óta érvényben voltak).

Európa-szerte száznál is több és legalább kétezer személy – köztük politikusokat, oligarchákat és propagandistákat – büntettek azzal, hogy nem utazhatnak az Európai Unió területére, és minden uniós bankban tartott számlájukat, és az azon található összes vagyont zár alá vették. Márpedig itt mesés vagyonokról van szó, a Putyin-közeli üzletembereknek és véleményformálóknak villái, vállalkozásai, jachtjai, futballklubjai vannak szerte Európában.

(Kép: Az orosz ágyúzás utóhatása látható a frontvonalban lévő Orikhiv városban, Zaporizzsja régióban, Délkelet-Ukrajnában, 2023. december 13-án. Fotó: Ukrinform/NurPhoto)