A németek berágtak Orbánra
A német külügyminiszter immár hivatalos formában is közzétette javaslatát, hogy az unió kapjon az eddiginél nagyobb hatalmat, ha egyes tagállamok megsértik a közösségi alapértékeket, ahogyan azt a közelmúltban Magyarország és Románia tette. Az októberre tervezett Merkel-Orbán találkozón a magyar miniszterelnököt a szőnyeg szélére állíthatják.
Guido Westerwelle német külügyminiszter– 10 másik uniós kollégájával együtt – egy munkacsoport keretében olyan dokumentumot dolgozott ki, amely nem csak a pénzügyi bajokra kínál megoldást, hanem az egyre terjedő értékválságra is – írja a Die Welt.
Utóbbi javaslat lényege, hogy ha valamely tagállamban antidemokratikus erők űzik játékukat a hatalom berkein belül, akkor Brüsszel a jövőben az eddiginél sokkal gyorsabban és hatékonyabban léphetne fel. A Bizottság ilyen esetekben jelentést állít majd össze a történtekről és ajánlásokat tesz, a Tanács pedig utána felszólíthatja az érintett országot, hogy az kövesse az indítványt.
Ha a felszólításnak nincs foganatja, szankciókat lehet elrendelni, ideértve EU-s pénzek befagyasztását. Idáig erre csak közvetve volt lehetőség, például Magyarország esetében úgy, hogy kilátásba helyezték a kohéziós támogatás egy részének leállítását. Vagyis a folyamat jelenleg hosszadalmas és nehézkes.
Reding asszony, az igazságügyért felelős biztos szintén úgy véli, hogy e pillanatban nincs hatékony mechanizmus, amivel általában és módszeresen erősíteni lehetne a tiszteletet a jogállamiság iránt. Éppen ezért az akarja, hogy az Európai Parlament és az Európai Tanács a lehető leggyorsabban állapodjon meg egy biztonsági rendszerről.
A német kezdeményezés jól jelzi, milyen vélemény alakult ki Orbán Viktor kormányzatáról az EU meghatározó országaiban. Bár Orbánék sikerként szeretnék bemutatni az októberre meghirdetett németországi találkozót Merkel kancellár és a magyar kormányfő között, diplomáciai forrásokból úgy értesültünk: ennek épp az ellenkezője igaz. A németek kifejezetten rossz szemmel nézik Orbánék gazdasági és politikai ámokfutását, amely nagy károkat okoz az európai közös érdekeknek és konkrétan német vállalatoknak is.
Szijjártó Péter néhány nappal ezelőtt úgy fogalmazott: az unió következő hétéves költségvetési kerete lesz a leghúzósabb téma Orbán Viktor miniszterelnök és Angela Merkel német kancellár októberi találkozóján. Ám – értesüléseink szerint – ez csak a "fedősztorija" a nyers valóságnak.