A miniszterelnök lelövési parancsot adhat
Az ókori olimpiai játékok alatt – a legenda szerint – felfüggesztettek minden háborút. Annyi bizonyos, hogy az atlétákat, akik gyakran katonák voltak, a játékok idejére elengedték a hadseregből. Napjainkban elnézve Londont, inkább hasonlít egy hadiállapotban lévő városra, mint egy békés sporteseményre készülő helyszínre. A London légterébe engedély nélkül behatoló idegen repülőkre a miniszterelnök akár kilövési parancsot is adhat.
Egyes források szerint az első olimpiai játékokat i. e. 776-ban tartották Zeusz tiszteletére az éliszi Olümpiában. Más források az i.e. 9. századra datálják az első olimpiát, amikor Iphitosz éliszi király a delphoi jósda tanácsára, így kívánta megvédeni városállamát a háborútól, amit ellenfelei, a spártaiak is tiszteletben tartottak és a játékok idejére felfüggesztették az ellenségeskedést velük szemben.
A vallási rítusokkal egybekötött pánhellén sportversenyen kezdetben csak egy szám, a 200 méteres stadionfutás szerepelt, majd egyre bővült egyéb sportágakkal, így – többek között – birkózással, ökölvívással, fogathajtással, távolugrással, gerely- és diszkoszvetéssel. Az ókori sportesemény több mint ezeréves diadalmenetének végül I. Theodosius császár vetett véget i. sz. 393-ban, amikor a kereszténységet államvallássá tette és minden pogány szokást betiltott.
Az újkori olimpiák feltámasztására egészen 1896-ig kellett várni, amikor a francia Pierre de Coubertin ihletett kapott a pár évvel korábban az angliai Wenlockban rendezett sporteseményen, majd megalapította a nemzetek közötti újkori olimpiát.
És most, akár egy ókori távolugró, kezünkben ólomnehezékkel, helyből elrugaszkodva, ugorjunk egy nagyot a mába! A 2012-es londoni olimpiára készülve a brit fővárosban soha nem látott biztonsági előkészületek tanúi lehetünk. London átélt már jó néhány terroristamerényletet – kezdve az ír terroristák ’70-es évekbeli akcióitól, egészen az Al Kaida 52 halálos áldozatot követelő, 2005-ös öngyilkos merényletéig –, így érthető, ha a rendezők semmit sem hagynak a véletlenre.
A főváros mintegy 48 km-es sugarában szinte teljes légtérzárlatot rendeltek el, ami a napokban lépett érvénybe. Minden kisebb repülőnek, hőlégballonnak, siklórepülőnek tilos a város fölött repkednie. Az utasszállító gépeket leszámítva minden, a város tiltott légterébe betévedt repülőt kitessékelnek az RAF, a brit légierő Typhoon vadászgépei. Fény- és lézerjelzéssel szólítják fel a távozásra. Amennyiben ennek nem tesz eleget, úgy a legfelsőbb szintről – egyenesen a miniszterelnöktől – érkező parancsra akár le is lőhetik.
Londont már most a hat ponton felállított légvédelmi rakéták gyűrűje veszi körül. Köztük az egyiket egy tizenhét emeletes toronyház tetején helyezték el a lakók heves tiltakozása ellenére. A biztonsági műveletekben 7500 katona, 12 ezer rendőr vesz részt és mintegy 13 ezer fő érkezik egy privát biztonsági cégtől. A játékok ideje alatt a brit haditengerészet legnagyobb csatahajója, az HMS Ocean helikopterhordozó-anyahajó 800 fős legénységével a Temzén áll készültségben. További ezerfős, pontosan meg nem nevezett, fegyvertelen tartalékegység segít az esetlegesen felmerülő kutatásokban, egyéb biztonsági feladatok ellátásában az olimpiai játékok színhelyein. Az olimpiai parkot vállról is indítható Starstreak rakétákkal is védik.
„Az óvintézkedések célja részben a biztosítás és részben az erőteljes elrettentés” – nyilatkozta a brit védelmi miniszter, Philip Hammond. A titkosszolgálat szerint ugyan megnőtt a szélsőséges csoportok mozgolódása a játékok előtt, ám nincs tudomásuk konkrét, tervezett akcióról. A terrorfenyegetettség ötös skáláján a készültség jelenleg közepes szintű. A rendőrség közleménye szerint katonákat nem rendelnek ki London utcáira.
Sajnos, az olimpia jelszava – citius, altius, fortius – azaz, gyorsabban, magasabbra, erősebben – napjainkban már nem csak a sportolókra vonatkozik. S bár a londoniakat aggasztja városuk hadszíntérré változása, mégis „bölcsebb a legrosszabbra is felkészülni”, ahogy a biztonságért felelős Sir Nick Parker tábornok mondta, és ebben csak egyetérthetünk vele.
Bízunk benne, hogy legközelebb már vidámabb eseményekről számolhatunk be az olimpiával kapcsolatban.
További Nagy-Britanniával kapcsolatos cikkeket olvashat az
angolosan.huweboldalon.