A menekült nincs biztonságban Magyarországon
Nagy csoport afgán menekült az elviselhetetlen körülmények miatt otthagyta a magyarországi tábort és Németországban kapott menedéket. A német bíróságok sorra úgy ítélnek, hogy ebben a helyzetben, amikor Magyarország nem tesz eleget uniós kötelezettségeinek, nem lehet a menekülteket visszatoloncolni, azokat be kell fogadni, tudósított a Stuttgarter Zeitung.
A lap szerint afgán menekültek 72 tagú csoportja még júniusban érkezett Karlsruheba, „menekülve a jogvédők szerint tarthatatlan állapotok elől az EU-tag Magyarországon”. A baden-württembergi Menekültügyi Tanács elnöke, Angelika von Loiper szerint az afgánokat hajléktalanság fenyegette Magyarországon. Véleményét megerősítette a bajorországi Menekültügyi Tanács egy munkatársa, aki több ízben, utoljára júliusban járt Magyarországon, a debreceni és a bicskei befogadó-állomáson. Az afgánokat az utóbbiban helyezték volna el, de a tábor „reménytelenül túlterhelt”: a szabad ég alatt állítottak fel sátrakat, olyan a kép, mint földrengés utáni szükséghelyzetben. Egyébként ilyen körülmények között az afgánoknak még a sátrakban sem jutott volna hely, kitették volna őket az utcára. Bicskének jelenleg mintegy 500 lakója van, miközben befogadó képessége 200 fő.
Magyarországon nem várhatók emberhez méltó életkörülmények
Az EU-jog alapján a menekülteket annak az országnak kell befogadnia, ahol az Unió területére léptek s amennyiben onnan másik ország területére jutnak, visszaküldik őket. Az afgánok az intézkedés ellen jogorvoslattal éltek és a közigazgatási bíróság már két személy esetében helyt adott a kérelemnek. A menekültek maradhatnak, mivel „a menedékkérő számára Magyarországon előre láthatóan nem állnának rendelkezésre emberhez méltó életkörülmények.” A bíróság különösen nyomatékosan vette figyelembe a közelgő telet. Hasonló ítéletek születettek Magyarországról érkezett menekültekkel kapcsolatban az év folyamán Hannoverben és a bajorországi Ansbachban is.
„Megfigyelők az ítéleteket Magyarországnak adott csattanós pofonként értékelik, mert az ország az EU tagjaként nem tesz eleget a menekültekkel kapcsolatos kötelezettségeinek.” Magyarországéhoz hasonló megítélés alá esik egyébként az olasz és a görög hatóságok egyes helyeken tapasztalt eljárása a menekültekkel, írta a lap.
Tavaly a Zöldek szálltak síkra a Bundestagban azért, hogy a kormány ne toloncoljon vissza Magyarországra szír menekülteket, mert azokat veszély fenyegette, hogy hazájukba küldik vissza őket.