A magyar konzul hazugsága
A The Economist legutóbbi Magyarországgal foglalkozó cikkében, (melyről magunk is beszámoltunk) említést tesz Horthy Miklós – a cikk írója által “kínosnak” nevezett – szövetségéről Hitlerrel, mely végül közel félmillió magyar zsidó Auschwitzba deportálásával és megsemmisítésével végződött. A történelmet meghamisítva, olvasói levélben reagált Magyarország seattle-i tiszteletbeli konzulja.
Az angol lap fent említett
cikkenem maradt reagálás nélkül, s a lassan az egész világot behálózó hivatalos magyar levelezők egyike azonnal tollat ragadott.A The Economist szerkesztőségének – bokros teendői közepette – nyilván nincs ideje és módja minden olvasói levél hitelességét ellenőrizni, ezért ebben szeretnénk őket segíteni és egyben korrigálni Szably Helén seattle-i tiszteletbeli magyar konzul történelemhamisító olvasói levelét.
A jelenlegi magyar kormány gőzerővel dolgozik a Horthy-rendszer tisztára mosásán, restaurálásán és felélesztésén. Szobrokat állít a volt kormányzónak, tereket neveznek el róla. Ennek a folyamatnak lényegi része, hogy az országot külföldön képviselő diplomaták olvasói levelekkel bombázzák a külföldi lapok szerkesztőségeit, s ezzel nemzetközi szintre emelik a történelemhamisítást.
Idézünk a The Economist július végén megjelent cikkéből: “Kormánykörökben egyesek zavaró nosztalgiát éreznek az autoriter múlt iránt, beleértve a háború alatti vezető, Horthy Miklós iránt, aki heves antikommunista volt és kínos szövetségre lépett Hitlerrel, mely végül 430 000 zsidó Auschwitzba deportálásával végződött.”
A magyar kormányzat által a külképviseleteknek kiadott ukáz szerint reagálni kell a külföldi sajtóban Magyarországot rossz színben feltüntető cikkekre. Ennek az utasításnak tett szolgaian eleget a seattle-i tiszteletbeli magyar konzul, Szablya Helén, s a Magyarországon már megszokott és természetesnek vett történelmet átrajzoló olvasói levelet írt a The Economist szerkesztőségének. Íme, angol nyelvű levelének szó szerinti fordítása, amely augusztus 18-án jelent meg a The Economist levelezési rovatában:
“Történelmi pontosság
Tisztelt Uram, a (Magyarország dohos és avítt, július 28-i) cikkük utolsó bekezdésében azt írják: ‘Horthy Miklós, aki heves antikommunista volt kínos szövetségre lépett Hitlerrel, mely végül 430 000 zsidó Auschwitzba deportálásával végződött.’ A történelmi pontosság kedvéért Horthy Miklóst 1944. október 15-én a németek és a magyar nyilas párt lemondatták és letartóztatták. Horthy ideje alatt egyetlen zsidót sem vittek Magyarország határain túlra. Ez akkor kezdődött, amikor a nácik megszállták az országot, bár a magyarok ‘kínos szövetségesek voltak.’ – Szablya Helen, seattle-i tiszteletbeli magyar konzul.”
Nos a történelmi pontosságot és hitelességet magunk is fontosnak tartjuk, ezért szeretnénk felhívni Szablya Helén és mások figyelmét Karsai László történész szavaira, aki egy nemrégiben tartott előadásán rávilágított arra, hogy a magyar történelemkönyvek nagy része nem emlékezik meg az 1941-es eseményekről. A magyar hatóságok fő célja ekkor Kárpátalja zsidótlanítása volt, amelynek „végeredménye” 23 ezer magyar zsidó áldozat lett.
1939 és 1941 között több tízezer menekült érkezett Magyarországra Németországból és a németek által elfoglalt csehszlovák, osztrák, lengyel területekről. Nagy részüknek menedéket nyújtott az ország, nem így jártak el azonban a menekülő zsidókkal. 1941 nyarán a magyar hatóságok közreműködésével 16-18 000 „hontalan”, „rendezetlen állampolgárságú” zsidó származású személyt a németek által megszállt Galíciába toloncoltak ki embertelen körülmények között (marhavagonokban, mindenféle ellátás nélkül szállítva őket). Az állítólagos cél a „hontalanoknak” a részben magyar csapatok által megszállt Ukrajnába való áttelepítése lett volna. A kitoloncoltak nagy részét 1941. augusztus végén a Kamenyec-Podolszkij mellett állomásozó SS-alakulatok és ukrán milicisták lemészárolták. Ez volt a Holokauszt első olyan tömeggyilkossága, amelyben az áldozatok száma ötszámjegyű volt.
Horthy 1920. március 1-től 1944. október 16-ig volt a Magyar Királyság kormányzója, tehát Szablya Helén ismereteivel ellentétben, az ő kormányzósága alatt (1941-ben) bizony több tízezer zsidó került Magyarország határain túlra, sőt, az SS és az ukrán milicisták hatékonyságának köszönhetően, egyenesen a túlvilágra.
Példálózhatnánk még az 1942-es újvidéki mészárlással is, melynek során a visszafoglalt Bácskában magyar katonai alakulatok etnikai alapú tömeggyilkosságot követtek el, főként szerb és zsidó nemzetiségű polgári személyek ellen.
Idéznénk még Elie Wiesel Nobel-békedíjas író szavait: „Horthy Magyarország kormányzójaként hatszázezer magyar zsidó deportálásáért volt felelős, akiket Auschwitzba szállítottak. Valami rettenetes tévedés van abban, ha valaki ezek után rehabilitálni akarja őt.”
Írhatnak akárhány olvasói levelet a Magyarországot külföldön képviselő diplomaták, meghamisíthatják a történelmet, de attól a tények tények maradnak.