A lengyel-fehérorosz határon továbbra is folynak az erőszakos határsértési kísérletek

Több ország vezetője is felszólította Lukasenkát, hogy fejezze be az emberek fegyverként történő felhasználását.  

2021. november 18., 17:59

Szerző:

A lengyel-fehérorosz határon csütörtökre virradóra elkövetett erőszakos határsértési kísérletekről számoltak be a lengyel hatóságok – közölte csütörtökön az MTI. 

Ahogy arról már beszámoltunk, kedden a kuznicai határátkelő belarusz oldaláról migránsok támadták a lengyel rendvédelmiseket, Lengyelország pedig vízágyút vetett be a kődobáló migránsok ellen. Az ostrom több mint két órán át tartott. A lengyel nemzetvédelmi tárca szerint a külföldiek köveket, valamint a belaruszoktól kapott hanggránátokat dobáltak a lengyelek felé.

Csütörtökre virradóra –  a közlés szerint – a határt védő erők valamennyi erőszakos határsértést meghiúsítottak. A tömeges behatolási kísérlet után azonban öt, orvosi ellátásra szoruló migránst kórházba szállítottak. Ez az összetűzés a közös határvonal középső szakaszán, Dubicze Cerkiewne közelében történt.

A lengyel nemzetvédelmi tárca Twitter-oldalán azt írta:

„a fehérorosz rendvédelmisek ott először megrongálták a határkerítést, majd arra vették rá a migránsokat, hogy kövekkel dobálják meg a kerítés lengyel oldalán őrködő katonákat. Ezzel elvonták a figyelmüket, miközben a határt több száz méterrel távolabb lépték át”

– írta a nemzetvédelmi tárca.

Anna Michalska, a határőrség szóvivőjének leírása szerint mintegy 500 fős, köveket és petárdákat dobáló és a lengyeleket lézerfénnyel is elvakító migránscsoportról volt szó, közülük több mint kétszázan át is lépték a határt. Őket a lengyel határőrök visszakísérték a határvonalhoz. Öt, orvosi segítségre rászoruló személyt, köztük három gyermeket viszont kórházba szállítottak.

Megengedhetetlennek nevezte csütörtöki lengyelországi látogatása során Ben Wallace brit védelmi miniszter, hogy a lengyel-fehérorosz határon tovább súlyosbodjék a helyzet, és megerősítette, hogy egy brit századot vezényelnek a határ őrzésében részt vevő lengyel katonák támogatására.

Wallace az északkelet-lengyelországi Bemowo Piskie katonai bázison lengyel hivatali partnerével, Mariusz Blaszczakkal tárgyalt. A kétoldalú tárgyalást követő sajtóértekezleten a brit miniszter nemcsak Lengyelország, hanem Litvánia, Lettország és egész Európa destabilizációjára tett tudatos kísérletnek nevezte a Fehéroroszország irányából érkező migrációs nyomást 

„Bizonyos, hogy nem engedjük meg a helyzet további súlyosbodását a határon” – jelentette ki Wallace.

„Felszólítjuk Lukasenkát, hogy hagyjon fel a határhoz nyomott emberek fegyverként történő felhasználásának visszataszító kísérletével” 

– fogalmazott a brit védelmi miniszter.

A világ hét legfejlettebb ipari országának (G7) külügyminiszterei és az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön kiadott közös állásfoglalásukban szolidaritásukat fejezték ki Lengyelországgal, Litvániával és Lettországgal, és elítélték, valamint

provokatívnak nevezték, hogy a fehérorosz vezetés hibrid fenyegetésre használja és szervezi az illegális migrációt.

Az Európai Unió azzal vádolja Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnököt, hogy az ő rendszere szervezi a migránsok szállítását a határra, megtorlásul a Minszk ellen elrendelt nyugati büntetőintézkedésekért.

(Kiemelt kép: A lengyel erők fokozzák a biztonsági intézkedéseket, a fehérorosz és a lengyel határ közötti ütközőzónában 2021. november 16-án Kuznicában. Fotó: Podlasie rendőrség / Handout / Anadolu Agency via AFP.)