A Greenpeace szerint Brazília nem fogja betartani az új erdőirtás elleni megállapodást
Sok az aggály övezi az új megállapodást.
A szerdai glasgow-i klímacsúcson (COP26) számos bejelentés hangzott el az erdőkkel kapcsolatban. Köztük egy új megállapodás is született a kormányok között. Köztük Brazíliában történő erdőirtás, 2030-ig történő megállításáról és visszafordításáról. A Greenpeace azonban úgy ítélte meg, hogy a bejelentés zöld utat ad az erdőpusztítás újabb évtizedének – olvasható a Greenpeace oldalán.
Az „új" megállapodás gyakorlatilag a 2014-es New York-i Erdészeti Nyilatkozat helyébe lép (Brazília akkor nem írta alá). A 2014-es nyilatkozat tartalmazta azt a kötelezettségvállalást, hogy a kormányok 2020-ig felére csökkentik az erdőpusztulást, és támogatják a vállalati szektort abban, hogy 2020-ig megszüntessék az erdőirtást az ellátási láncokban.
Ennek ellenére a természetes erdőpusztulás mértéke az elmúlt években drámaian megnőtt.
A beszállítói láncokról szóló új bejelentéseknek ma úgy tűnik, hogy nincs elég erejük, és nem valószínű, hogy visszafordítanák a vállalatok évek óta tartó kudarcát ebben a kérdésben.
Brazília üvegházhatásúgáz-kibocsátása 2020-ban 9,5%-kal nőtt, ami az Amazonas pusztulásának köszönhető - ez a Bolsonaro-kormány tudatos politikai döntéseinek eredménye. A Greenpeace arra figyelmeztet, hogy a kormányzati előzmények ismeretében kevés az esélye annak, hogy a kormány betartja ezt a teljesen önkéntes megállapodást, és olyan politikákat indít el, amelyekkel Brazília az új vállalás teljesítéséhez vezető útra léphet. Sőt, jelenleg egy olyan törvénycsomagot próbál a parlament elé vinni, amely felgyorsítaná az erdők pusztulását.
A csomag másik hiányossága, hogy nem tesz lépéseket az ipari hús- és tejtermékek iránti kereslet csökkentésére – ez az iparág az állattenyésztés és a szója takarmányozásra való felhasználása révén az ökoszisztéma pusztulását okozza.
„A most benyújtott összegek csak egy parányi töredéke annak, amire a természet globális védelméhez szükség van. Tekintettel arra, hogy a kormányok közül sokan nem tisztelik vagy támadják az őslakosok jogait és pusztítják az erdőket, még hosszú utat kell megtenniük annak biztosítása érdekében, hogy ezek a pénzek ne csak az erdőpusztítók zsebét tömjék.”
– mondta el Anna Jones a Greenpeace UK erdészeti vezetője.
(Kiemelt képünk: Tűzoltók dolgoznak a Parnitha hegység lábánál, Athéntól északra, 2021. augusztus 7-én. Fotó: Louisa Gouliamaki / AFP)