A georgiai ombudsman szerint Szaakasvilit zaklatják a börtönkórházban

Az ombudsman szerint Szaakasvili cellájában más rabok sértegetéseit és fenyegetéseit lehet hallani a falon át, ami egyértelmű lélektani nyomásgyakorlást jelent.

2021. november 10., 06:09

Szerző:

Fenyegetik és zaklatják rabtársai a börtönkórházban Miheil Szaakasvilit, és az intézményben nincsenek megfelelő orvosi eszközök az éhségsztrájkot folytató volt georgiai elnök gyógyításához - közölte kedden a georgiai emberi jogi biztos. Nino Lomdzsarija azután adott ki erről közleményt, hogy felkereste a börtönkórházban Szaakasvilit. Közölte, hogy a politikus emberi jogait súlyosan megsértik az intézményben, és a hatóságoknak különös gonddal kell ügyelniük az ottani körülményekre. Az ombudsman szerint Szaakasvili cellájában más rabok sértegetéseit és fenyegetéseit lehet hallani a falon át, ami egyértelmű lélektani nyomásgyakorlást jelent.

Az éhségsztrájkoló Szaakasvilit szerdán szállították a börtönéből a Tbiliszi határálban található Gldani börtönkórházba, miután romlott az állapota. Az ombudsman szerint Szaakasvili azt mondta neki, hogy akarata ellenére szállították át oda, azt hazudva, hogy egy polgári kórházba viszik gyógykezelésre. Amikor ez kiderült számára, nem akart kiszállni a mentőkocsiból, de erővel kirángatták.

Szaakasvilit október elsején vették őrizetbe, amikor nyolc év után illegálisan visszatért hazájába a helyhatósági választások miatt. A voksoláson az általa vezetett ellenzéki Egyesült Nemzeti Mozgalma a második helyen végzett. Szaakasvili politikai fogolynak tartja magát, és őrizetbe vétele után azonnal éhségsztrájkot kezdett.

Szaakasvili kulcsfontosságú szerepet játszott a 2003-as georgiai rózsás forradalomban. 2004-től 2013-ig volt Georgia államfője. Számos fontos reformot hajtott végre, de elnöksége idején, 2008-ban, hazája vereséggel végződő villámháborút vívott Oroszországgal. Elnöki megbízatásának lejárta után elhagyta az országot. Hazájában négy büntetőeljárást indítottak ellene, kettőben már ítélet is született: 2018 januárjában három év börtönre ítélték, fél évvel később pedig egy másik bűnügyben hat év börtönt kapott.

(Kiemelt kép:  Tbiliszi, 2021. november 9. A legnagyobb georgiai ellenzéki párt, a Nemzeti Egység Mozgalom támogatói a letartóztatott Miheil Szaakasvili volt georgiai elnök szabadon bocsátását követelik a tbiliszi igazságügyi minisztérium épülete előtt 2021. november 9-én. Szaakasvilit október elsején vették őrizetbe, amikor nyolc év után illegálisan visszatért hazájába a helyhatósági választások miatt, ahol a Georgiai Álom kormánypárt aratott győzelmet, Szaakasvili ellenzéki Egyesült Nemzeti Mozgalma pedig a második helyen végzett. MTI/EPA/Zurab Kurcikidze)