A dal csodálatos művészete

2010. november 6., 02:00

A

Moszkva nem hisz a könnyeknek, a minden idők egyik legsikeresebb orosz filmje (1981: Oscar-díj, 90 millió néző a bemutató évében a Szovjetunióban, rendező: Vlagyimir Menysov) híres betétdala, az Alekszandra valcer elragadó szövegét Szergej Nyikityin zenéjére egy biológus írta. A 80. születésnapját ünneplő Dmitrij Szuharjov(alias Szaharov) ma a neuroetológia egyik nemzetközileg elismert alakja, akadémikus. Legalább ilyen sikeres az irodalmi pályafutása: valamennyi próza, néhány versfordítás - köztük a kedvence, Váci Mihály -, és rengeteg dalszöveg – vagy inkább megzenésített vers.

Szuharjov igazi dalnok - bárd, ahogyan a szerzői dal sajátos műfaját művelőket Oroszországban nevezik. Egyes szövegei azokba a magaslatokba emelik, ahol – hogy Magyarországon is valamennyire ismert nagy bárdot és nagyszerű írót említsünk –

Bulat Okudzsava(1924, Moszkva -1997, Párizs) jár. 2001-ben Szuharjov meg is kapta az irodalmi Okudzsava díjat.

A dalnokok portálján, a

bard.ru oldalán hívei megható köszöntéssel üdvözölték a 80 éves költőt: „Szerte a világon rajongóinak milliói éneklik az ön dalait… Hálásak vagyunk, amiért megajándékozott a költészet érintésének örömével, beavatott a dal csodálatos művészetébe. Lélekmelegítő versei és dalai velünk vannak, bárhová vett is a sors. Elkísérnek az öröm, és reményt adnak a bánat óráiban”.