A Brexit baljós előszeléről ír a Bloomberg
Az uniónak nincs kész forgatókönyve az esetleges brit kilépés utáni helyzetre, de az biztos, hogy amint elül a porfelhő, kemény alkudozás kezdődik. A brüsszeli illetékesek utasítást kaptak, hogy egyelőre nem is vethetnek papírra semmiféle latolgatást, nehogy riadalmat keltsenek az esetleges kiszivárogtatások – írja a Bloomberg.
Donald Tusk már odáig merészkedett, hogy szerinte a brit kilépés az egész nyugati politikai civilizáció végét harangozhatja be. Ám ha a jövő csütörtökön valóban a távozás hívei győznek, az uniós vezetők első dolga a kármentés lesz. Egy szakértő szerint a piacok még nem árazták be a kedvezőtlen fejleményt, ezért az ébredés igencsak keménynek ígérkezik jövő pénteken.
A politikában még súlyosabb következményekkel kell számolni. Úgy hírlik, a franciák és a németek várhatóan már másnap nyilatkozatot adnak ki arról, hogy az Európa-terv megmarad, és hogy el kell mélyíteni az integrációt. A brüsszeli Bruegel Intézet egyik elemzője úgy véli, hogy fokozni kell az EU vonzerejét, mert különben fokozatosan szétesik a szervezet. Elképzelhető, hogy már jövő szombaton csúcsértekezletet tartanak, nehogy a Brexit még inkább felbátorítsa a populista erőket.
Csakhogy a magyarok, a lengyelek és a svédek szövetségre léphetnek Párizs és Berlin elképzelésével szemben, hiszen ők eléggé unióellenesek. A nem euróövezeti államok fő partnerüket vesztik el Londonban. Brüsszel attól tart, hogy hamarosan más tagok is hasonló követelésekkel rukkolnak elő. Az egész ügy elvonhatja a figyelmet a migrációról, a görög pénzügyekről és az ukrán helyzetről.
(Klubrádió/Szelestey Lajos)