A betegeknek kell fizetni
Július elsejével Lengyelországban is jelentős törvényi változások léptek életbe. Az egyik legfontosabb a lengyel betegeket érinti, s ennek kapcsán a lengyel orvosok egy része tiltakozásba kezdett.
Már tavaly év végén hatalmas felháborodást keltett az a lista, amelyet január elsejével léptetett életbe az egészségügyi minisztérium. Ez a különböző gyógyszerek állami támogatására vonatkozott, s akkora botrányt keltett már a híre is, hogy először az orvosok, majd a gyógyszerészek fenyegettek sztrájkkal. A patikák előtt hosszú sorok álltak, az emberek szabályosan bespájzoltak a különböző szerekből, attól való félelmükben, hogy az új évben már nem tudják majd ezeket megfizetni.
A helyzetet súlyosbította, hogy a kormány ki akarja szűrni a nem biztosítottakat, ám ehhez nincsenek meg a szükséges technikai feltételek, de ezt a terhet is vagy az orvosokra, vagy a patikusokra akarták hárítani. Csak több hetes tárgyalás-sorozat után tudtak megállapodni az egészségügyiekkel, s tulajdonképpen ezekre az eseményekre vezethető vissza, hogy új vezetője lett az Országos Egészségbiztosítási Alapnak is, Agnieszka Pachciarz, akinek jelenlegi helyzete azonnal kritikussá vált.
Július elsejétől ugyanis nemcsak az orvosoknak kötelességük eldönteni, hogy milyen gyógyszer után milyen és mekkora támogatás jár, de a legkisebb adminisztrációs vagy receptírási hibáért is büntetés jár – 200 zlotys, azaz 14 000 Ft. A szakemberek szerint ez elsősorban a magánrendeléseken dolgozó doktorokat érinti, s ez az orvosoknak csupán 7 százalékát jelenti, de hiába volt a magyarázat, a lengyelek megint elkezdtek a gyógyszertárakba rohanni, biztos ami biztos alapon.
A hivatalos statisztikák szerint a néhány napja életbe lépett új jogszabály miatt csak az orvosok egy része tiltakozik és nem hajlandó receptet írni, vagy a felírton nem jelzi, mekkora a támogatás – tehát a betegnek a teljes árat kell megfizetnie –, a kórházi- és háziorvosok többsége nem csatlakozott a tiltakozáshoz. Ezzel együtt ez fennakadást jelent a normális betegellátásban, ezért a pácienseket megsegítendő egyes kórházakban és háziorvosi rendelőkben is fogadják az ilyen receptekkel rendelkező betegeket, hogy támogatott gyógyszert kaphassanak – ám ez egyben azt is jelenti, hogy az adott vizsgálatokat az állami egészségügyben el kell végeztetniük, mert azok nem fogadják el a privát kollégák megállapításait. Azaz elkerülhetetlenek az ismételt sorok, terhelve nemcsak a betegeket, de az egészségügyi személyzetet is.
A legfrissebb hírek szerint az orvosok a kormánnyal való újabb tárgyalások idejére felfüggesztik sztrájkjukat. Kéntelenek - a magánorvosi praxisok jelentős betegvisszaesést szenvedtek el pár nap alatt.