A 21. század könyvtára
Tudták, hogy Birmingham Európa legfiatalabb városa? Pedig így van. A lakosság 40 százaléka 25 éven aluli, s talán éppen ezért lett az új birminghami könyvtár valódi 21. századi épület, nemcsak futurisztikus megjelenésében, hanem tartalmában és funkciójában egyaránt. Lépjünk be ebbe a szenzációs kulturális intézménybe!
Szeptember elején a város központjában, a Centenary téren nyílt meg az új hipermodern, épület, amely már a külsejében is kifejezi a könyvtár szellemiségét és tükrözi a mai digitális világunkat.
„Írjuk újra a könyvet!” – hirdeti Birmingham új büszkesége, az új könyvtár.
A 189 millió fontból épült masszív fém burkolatú, arany- és ezüstszínben ragyogó, szinte futurisztikus háznak a város reményei szerint komoly szerepe lesz Birmingham arculatának megváltoztatásában. „Olyan épületet akartunk létrehozni, amelyről üvölt a tanulás és a kultúra” – nyilatkozta a könyvtár igazgatója, Brian Gambles.
Egy modern könyvtárnak multifunkcionálisnak kell lennie, amely megfelel a 21. század követelményeinek és sokszínű használóinak. Kultúrát és szórakozást éppúgy kínálnia kell, mint tanulást és információt. A tízemeletes épületben mintegy 400 ezer könyvet (és további százezreket az archívumban), gyerekkönyvtárt, olvasótermeket, galériát, multimédia központot, két kávézót, egy zenei könyvtárt, egy kis színházat, egy szabadtéri zöld teraszt és egy boltot talál a látogató.
A bevásárlóközpontokhoz hasonlóan minden alsóbb szintről az egymásba kapcsolódó körfolyosókon és kupolákon át fel lehet látni a következő szintre. Ez az architektúra „húzza be” a látogatót, akik előtt nemcsak a kultúra nyílik meg, hanem fantasztikus látványban is részesülnek: belülről az épületre nézve vagy kitekintve a város panorámájára.
Mondanunk sem kell, hogy a könyvtár a digitális kornak készült, de szinte láthatatlan módon. Mivel a technológia gyorsan változik, a tervezők arra törekedtek, hogy a digitalizáció ne legyen túlságosan tolakodó. A Wi-Fi mellett 240 számítógépet használhatnak a látogatók, s számos interaktív érintőképernyőt szórtak szét a házban, amelyeken a könyvtár óriási fotóarchívumát tekinthetik meg az ide belépők.
A puritánabb vagy idősebb látogatók talán jobban örülnének, ha több csendes olvasóterem és kevesebb kereskedelmi stílusú elem lenne, de az igazgató szerint a könyvtárnak alkalmazkodnia kell a közösséghez, Birminghamhez, Európa legfiatalabb városához, s a fiatalok jobban kedvelik a látványosságot és a pezsgést. Évente mintegy 3,5 millió látogatóra számítanak, akiknek kétségkívül lesz módjuk tanulni és kulturálódni a város új könyvtárában.
A megnyitón Malala Yousafzai beszélt, az a kamaszkorú pakisztáni lány, aki a nők oktatáshoz való jogáért harcolt hazájában, ami miatt a tálibok lelőtték és életveszélyes sérüléseket okoztak neki. Szerencséjére Angliába került kórházi ápolásra, és sikerült teljes mértékben felépülnie a sebesüléseiből.
Szenvedélyes megnyitó beszédében többek között ezt mondta: „Ne felejtsük el, hogy akár egy könyv, egy ceruza, egy gyerek és egy tanár is megváltoztathatja a világot.” Elgondolkodtató mondat egy tinédzsertől a magyar oktatási rendszerben résztvevő – iskolaigazgatók, pedagógusok, szülők, tanulók – számára is.