Bort iszik, vizet prédikál: 400 magángéppel érkeztek a klíma megmentésére a világ vezetői Glasgow-ba

A klímaválság egyik égető problémája a nagymértékű légiforgalom, de ez mégsem érintette meg az odaérkezőket.

2021. november 2., 15:49

Szerző:

Kissé ellentmondásos üzenetet közvetítettek a világ vezetői a vasárnap elkezdődött 26. klímacsúcson Glasgow-ban. A glasgow-i klímacsúcsra érkezők ugyanis körülbelül 400 magánrepülőgépet vettek igénybe az odajutáshoz, ami hatalmas mennyiségű szén-dioxid-kibocsátást jelent. A klímaválság egyik égető problémája pedig nem más, mint a nagymértékű légiforgalom.

Ahogy arról mi is beszámoltunk, száznál több ország részvételével megállapodás született kedden, az ENSZ Éghajlat-változási Keretegyezményének Glasgowban zajló 26. ülésén (COP26) a világ erdőségeinek megóvásáról és a felelős termőföldhasználat előmozdításáról. A megállapodás – amelyet 105 ország képviselői írtak alá – célként tűzi ki, hogy 2030-ig meg kell állítani, sőt vissza kell fordítani a nagyipari méretű erdőirtást, és a vele járó talajerózió folyamatát.

Ugyan a világ vezetői egyetértettek abban, hogy az ipari forradalom előttihez képest 1,5 Celsius-fokra akarják korlátozni a globális felmelegedés mértékét, a találkozóra mindenki privát repülőgéppel érkezett. A baj csak az, hogy az ilyen lépésekkel éppen a nemes elképzeléseik ellenkezőjét bizonyítják.

„400 magángép megközelítőleg 13 ezer tonna szén-dioxidot eregetett a levegőbe, ami több, mint 1600 skót lakos éves kibocsátása, holott számos út kiváltható lett volna menetrend szerinti járatokkal is”

– írja az adatokat az Index.

Greta Thunberg klímaaktivista a BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy a csúcstalálkozók nem vezetnek az éghajlati célok megvalósításához, hacsak a nyilvánosság nem követeli a változást. A COP26 klímacsúcsot megelőzően adott interjújában azt nyilatkozta: „A változás akkor fog bekövetkezni, ha az emberek azok, akik követelik a változást. Tehát nem várhatjuk el, hogy minden ezektől a konferenciáktól függjön” – írja a BBC.

(Kiemelt kép: Delegációk tagjai érkeznek a COP26 ENSZ éghajlat-változási konferencia vezetői csúcstalálkozójának részeként tartott ülésre a skóciai Glasgowban, 2021. november 2-án. Fotó: Brendan Smialowski / AFP)

 

India május 6-án rakétatámadást hajtott végre Pakisztán ellen, válaszul a Pahalgamban történt, 26 hindu turista életét követelő terrortámadásra, amelyet Újdelhi szerint pakisztáni hátterű csoportok követtek el. Pakisztán jelezte, hogy válaszolni fog a támadásokra.