100 nap után nyilvánvaló: az Obama-családban a nő a főnök
Barack Obama több évtizedes republikánus ideológia hagyományt borított fel hivatalában eltöltött első 100 napja alatt. Mi több, egy republikánus még át is pártolt a demokratákhoz, megédesítve ezzel az új elnök politikai harcait. Ettől függetlenül van miért aggódnia...
Az első száz napot megülni politikai hagyomány, amelyet Obama eszmei példaképe, Franklin Delano Roosevelt honosított meg az Egyesült Államokban -- írja a Spiegel Online. Az esemény egyébként érdekes kultúrtörténeti vonatkozásokkal bír: koreai tradíció megünnepelni az egészségesen cseperedő gyerkőcöt születése után száz nappal.
Az USA első színesbőrű elnökét gyakran éri a kritika, hogy túl sokat tölt a képernyőn, túl sok időt pazarol a médiafellépéseire, egyáltalán: már-már sztárolják. Szimpatizánsai között pedig felütötte fejét a gyanú: a hatékony döntések rovására megy az állandó szereplés.
A washingtoni politikában jártasabbak elismerik, sőt egyenesen leszögezik: Obama valóban sztár lett. Népszerűsége az egekben - stabilan 70 százalék körül mozog. Ezzel messze az egyik legkedveltebb politikai figura az Egyesült Államok történetében. Szereplései pedig zömmel politikai műsorokhoz és témákhoz köthetők, ezért hiba feltételezni, hogy az elnök kiesne a napi ritmusból a fellépések miatt.
Lehetőségeit jócskán behatárolja a gazdasági válság ácsolta kaloda, aminek pénzügyi börtönéből nemigen mozdulhat. Külpolitikájának alapvető eleme egyelőre a bocsánatkérés és az új kezdet hangoztatása, amivel a megelőző Bush-adminisztráció által ejtett diplomáciai csorbákat kívánja kiköszörülni. A változás azonban tettekben is megmutatkozik.
Az Obama-kabinet, úgy tűnik, jóval pragmatikusabban áll hozzá például Afganisztán jövőjéhez, mint elődje. A kormányzat tisztviselői a BBC News angol hírtelevízió washingtoni összkötőinek elmondták: az elnök célja elsősorban az, hogy megakadályozza, Afganisztán a terroristák központjává váljon, amely fenyegetheti a szövetséges államokat, vagy magát az USA-t. Kevesebb pénz, több katona; a vezérelv a pragmatizmus.
Ez nem azt jelenti, hogy letettek volna arról, hogy az országot a demokratikus fejlődés irányába terelgessék. Ahogyan egy kormányzati bennfentes fogalmazott, ez pusztán azt jelenti: működőképes kabuli vezetésre van szükségük.
A Közel-Kelettel kapcsolatban a történelmi tapasztalat azt mutatja: bármilyen erős is egy amerikai elnök, nem tudja rábírni a viszálykodó feleket arra, hogy olyasmit írjanak alá, amit nem akarnak. Obama kiemelt fontossággal kezeli a közel-keleti térséget. Rugalmasabban viszonyul Iránhoz, talán Szíriához is. Szakértői jelenleg is a nemrégiben lezajlott izraeli választás hatásait elemzik, hogy a lehető legjobb forgatókönyveket tudják kidolgozni arra az időre, amikor majd palesztin és izraeli vezetők a Fehér Házba látogatnak.