Welt: Rideg egoizmus Kelet-Európában

Európában két politikai kultúra létezik: egyrészről van a német befogadás, míg Keleten rideg egoistákat, sőt idegengyűlölőket látni. Ilyeneket találni másutt is, ám úgy tűnik, a legelutasítóbbak a földrész keleti felén fordulnak elő – írja a Die Welt.

2015. szeptember 10., 19:00

Olyannyira, hogy egy volt német evangélikus püspökasszony megkérdőjelezte, mennyire európai még a magyar és a lengyel magatartás. A lengyelek szerették magukat a kereszténység védőbástyájának tekinteni.

Most a szeged–csanádi püspök a muzulmánok „fenyegető invázióról” beszélt és az irigység és a félelem minden lehetséges fegyverét felsorakoztatta ellenük.

Az elzárkózás egyik oka a térségben, hogy itt még megvan a „nélkülem” kultúrája, ami most bumerángként üt vissza. Pl. hogy miért kellene felelősséget vállalni azért, ami Líbiában történt, amikor a nyugati politikát egyáltalán nem egyeztették még az EU-ban sem. Fontos tényező a félelem az iszlámtól. De sokan tartanak attól is, hogy lecsúsznak, azaz működik a szociális irigység.

------------------------------------

A menekültek félnek Magyarországtól és nem akarnak itt ujjlenyomatot adni, mert azt horrornak tartják. Az UNHCR európai igazgatója hallott arról, hogy a magyar szervek erővel veszik le az ujjlenyomatot az érkezőktől. Ám, mint mondja, a hatóságoknak sem egyszerű, ha a migránsok nem akarnak velük együttműködni.

Cochetel-t aggasztják bizonyos röszkei hírek, de mindent egybevéve úgy ítéli meg, hogy a magyar rendőrök jól végzik a dolgukat. Arra is kitért, hogy senkinek sincs joga célországként pl. Németországot kiválasztani. Azt viszont nem tartja helyénvalónak, hogy Orbán Viktor német problémának minősítette a menekültkérdést. Itt ugyanis összeurópai megoldásra van szükség.

Megjegyezte ugyanakkor, hogy az EU tavaly 250 ezer menekültet fogadott be Szíriából. Ez annyi, amennyien kéthetente érkeznek Törökországba az Aszad vezette rendszerből. A szakember úgy véli, ha valamennyi érdekelt a bizalommal és jó akarattal viszonyul az együttműködéshez, akkor rendezni lehet a mostani válságot is.