Washingtoni üzenet a magyar kormánynak
Korrupció gyanúja miatt nem engedélyezik az amerikai hatóságok hat, kormányhoz köthető vállalkozó és tisztségviselő beutazását az Egyesült Államokba. Nemcsak a gazdasági bűncselekmények, a magyar demokrácia rossz állapota áll az ügy hátterében, hanem az átláthatatlan orosz–magyar közeledés is. Lehet-e folytatása a szokatlan amerikai lépésnek? Gazdasági és politikai szereplőkkel beszéltünk, elértük az ügy állítólagos kárvallottját, a Bunge Zrt.-t és annak vezetőjét, Andrzej Różyckit is.
„Az új korrupcióellenes törvény elfogadása és végrehajtása kulcsszerepet játszhat abban, hogy a magyar polgárok gazdasági növekedésre és jólétre való törekvése célt érjen” – így hangzik a diplomácia nyelvén, ha a nagykövetek dühösek.
2009 novemberét írtuk, amikor kilenc nagykövet, a Transparency Group tagjai nyílt levelet tettek közzé, s aggodalmuknak adtak hangot „az utóbbi időben tapasztalt nem transzparens viselkedés jelentős megnyilvánulásai” miatt.
A csoportot 2007-ben alapították az Amerikai Egyesült Államok, Belgium, Franciaország, Hollandia, Japán, Nagy-Britannia, Németország, Norvégia és Svájc magyarországi nagykövetségei. Ez a kilenc ország képviseli a Magyarországra beáramló tőke 85 százalékát.
Bajnai Gordon kormányfő azonnal tárgyalásra hívta a nyílt levél aláíróit. A külképviseleti vezetők vagy fél tucat ügyet kifogásoltak, így például nem tetszett nekik az országos kereskedelmi rádiók pályáztatása – a Danubius és a Sláger Rádió ügye –, valamint a Suez cég kiebrudalása, amit a fideszes Páva Zsolt pécsi polgármester regnálása idején vezényeltek le.
A kormány akkor csitította a kedélyeket, látszólag sikerrel.
Hogy miért halkultak el a nagykövetek?
Ismerhették a hazai dörgést, a szocialisták sasszélépéseit, de azt is, hogy hajlandók tüzet oltani, ha kell. Türelmesek voltak, hiszen az az egyik fő elvük, hogy a célország kormányával jó kapcsolatokat kell ápolni még akkor is, ha az olykor játszadozik velük.
Korábban, még a Gyurcsány-kormány idején April H. Foley akkori amerikai nagykövet szűk körben tájékoztatta a magyar kormányzat képviselőjét a szerintük káros magyarországi folyamatokról. Három-négy fős tárgyalások voltak ezek: diszkrétek, csendesek, és többnyire akkor is a korrupció volt a fő téma.
Erre az amerikai cégek különösen érzékenyek, másként gondolkodnak az adózási morálról, a korrupcióról, mint a hazai vállalatok. Odaát az adófizetés alól kibújni hazafiatlanság, nálunk kurucos tett.
Az Egyesült Államok vállalatai kínosan ügyelnek a renoméjukra: saját szabályzatukban nemcsak azt rögzítik, hogy embereik mely kormányzati szereplőkkel ülhetnek le beszélgetni, hanem azt is, mennyit költhetnek a tárgyalások közben elfogyasztott ebédre.
Amikor a szűk körű megbeszélések hatástalannak tűntek, megalakult a Transparency Group, és olykor a szocialista kormány magas rangú képviselőjét is meghívták tanácskozásukra, hogy szembesítsék őt a hazai korrupció méretével.
Informátoraink úgy emlékeznek, az ilyen megbeszéléseken a kormányzat embere előadást tartott arról, hogy dübörög a gazdaság, hogy mit tesznek a korrupció visszaszorításáért, adatokkal, grafikonokkal állt elő, aztán órájára nézett, és a várható vehemens reakciók elől kitérve elnézést kért, programjára hivatkozva elsietett.
Igaz, akkor – a mostanihoz képest – más volt a hazai korrupció. Ugyan kiterjedt kapcsolati háló alapján meghozott, előre lepacsizott döntések születtek, ám nem igazították a jogot a haveri kör igényeihez, a korrumpálók nem léptek fel megrendelőként a kormánypárti frakcióirodán, mint manapság.
És a politikusok is másként reagáltak.
Gyurcsány taktikája az volt, hogy amikor látta, nagy a baj, gesztusokat tett. Bajnaihoz hasonlóan ő is összehívta az érintetteket, és antikorrupciós csomaggal vagy engedmények meglebegtetésével hűtötte le a kedélyeket.
A Fidesz-kormány másként működik.
Orbán Viktor elment a falig, a külhoni szereplők szerint túlzott önhittsége és magabiztossága vezethetett az amerikai–magyar kapcsolatok megromlásához. A kormányfő azt gondolta, mindent megtehet, az amerikai tiltakozás egy idő után lecsendesedik. Egy dologban azonban tévedett: forrásaink szerint az Egyesült Államok már nem áll le, eltökélt abban, hogy végigviszi az ügyet.
(A teljes írás a 168 Óra hetilap legfrissebb számában olvasható.)