Vulkánbalhé: nagyobb is kitörhet

A vulkánkitörés, amely világszerte közlekedési káoszt váltott ki a repülésben, csak egy nyitófejezete az elkövetkezőknek. A tudósok most azért aggódnak, mert az Eyjafjallajokull vulkán kitörése kiválthatja egy másik vulkán, a Katla kitörését is. Emiatt pedig végképp csődbe mehetnek e légitársaságok és újra több ezer utazó rekedhet a talajon.

2010. április 21., 10:40

A Katla kitörése ráadásul tízszer erősebb lenne, emiatt magasabbra lövellne több hamut, mint a kisebb szomszédja. Legalább öt napra a teljes európai légi közlekedés lebénult és további késésekre van kilátás - el lehet képzelni, milyen hatása lenne a nagyobbik vulkán kitörésének.

A Katla vulkán 20 kilométerre fekszik a szomszédjától, Izland déli részén és több magma-csatornán keresztül állnak egymással kapcsolatban. A vulkánt 500 méternyi jég borítja, rajta terül el Izland legnagyobb gleccsere, a Myrdalsjokull. Ha kitör, kétszer annyit jeget fog a magasba lökni, mint kisebb társa, ami sokkal hosszabb leállást eredményezhet a légi közlekedésben.

Katla jégsapkája azért okozhatja a legnagyobb gondot, mert a kitöréssel az olvadt jég, hideg víz, magma és hamu kombinációja tör majd nagy magasságba. A szelek pedig elvihetik bárhová Európa fölé.

A tudósok folyamatosan figyelik a vulkánt, amely eddig nem nagyon mutatott aktivitást, ennek ellenére a veszély fennáll: az izlandi Földtani Tudományok Intézetének geofizika professzora szerint a vulkánkitörés alkalmasint a közeli vulkánokat is működésbe hozza. Pall Einarsson közölte: Katla és Eyjafjallajokull már kitörtek "tandemben". Tény, hogy az utolsó három esetben, amikor Eyjafjallajokull kitört, Katla is követte a példáját.

A Katla vulkán minden nyolcvan évben egyszer szokott kitörni, utoljára 1918-ban történt ilyen; tehát a nyolcvan évet már rég túlhaladtuk.

Kisebb remegések

A szenzorok érzékeltek kisebb remegéseket Katla környékén, de a tudósok azt gondolják, ez csak a jég mozgása miatt lehetséges. az Eyjafjallajokull aktivitása miatt amúgy is nehéz pontos adatokat kapni Katlával kapcsolatban és nehezebb jósolni. – Sokkal nehezebben látunk bele Katlába - mondta Kristin Vogfjord, az Izlandi Meteorológiai Hivataltól. Kollégáival, geofizikusokkal együtt szeizmográfokkal és GPS-szel vizsgálják a vulkán minden rezdülését. A műszerekkel körbebástyázták a területet. – Katla kitörhet holnap, vagy akár 100 év múlva, nem tudom - bizonytalankodott Palsson. – Annyit tehetünk, hogy készen állunk bármire - tette hozzá az AP hírügynökségnek.

20 perc alatt kiüríteni

A környéken lakók aggódhatnak a legjobban: nekik azonnal el kell menekülniük, ha a magma elönti a területet. A múlt heti kitörés ott is éreztette a hatását: olvadt víz és kő tört fel a jég alól, illetve ház méretű jégdarabok repültek a levegőbe a gleccser repedéseiből.

Vik város polgármestere, Svenn Palsson közölte: a helyiekkel átvették a kiürítési tervezetet, a biztonság kedvéért. A 300 fős falut 3 milliméter hamu borítja a kitörés miatt, de a helyieket nem ez zavarja, hanem a nagyobbik vulkán. Ha az is kitör, két-három óra alatt biztonságba kell vonulniuk, mert a magma és a megolvadt jég mindent el fog borítani. – Gyakoroltunk és 30 perc alatt sikerült - közölte a polgármester. Hozzátette: más falucskáknak a környéken 20 perce van a kiürítésre.