Vizsgálatot indított a magyar ügyészség Tiborcz cége ügyében
A Pest Megyei Főügyészség hétfőn elrendelte a nyomozást a Tiborcz István érdekeltségébe tartozó Elios Innovatív Zrt. ügyében - közölte az MTI-vel a főügyészség szóvivője.
Gyugyi Csilla tájékoztatása szerint az Európai Unó Csalás Elleni Hivatalának (OLAF) igazságügyi ajánlásai esetén követett protokollnak megfelelően, a Pest Megyei Főügyészség nyomozást rendelt el, amelynek teljesítésével a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Irodát bízta meg.
A Legfőbb Ügyészség január 12-én közölte, hogy
megkapta az OLAF jelentését, amely igazságügyi ajánlást tartalmaz, az ügy iratait a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező főügyészséghez továbbították.
A Legfőbb Ügyészség közlése szerint az OLAF jelentése három - 2009 és 2014 között kibocsátott - KEOP-pályázat vizsgálatáról szól – írja az MTI.
Mint ismeretes, a miniszterelnök veje, Tiborcz István volt cégénél az OLAF súlyos szabálytalanságokat tárt fel az uniós támogatások felhasználásával kapcsolatban. Az OLAF az Európai Bizottságnak azt javasolta, hogy kérje vissza a projektre költött 12 milliárd forintot.

A kormány először úgy reagált a hírre, hogy még a Bajnai-kormány idejében indult a közvilágítási program, és Tiborcz István nevét meg sem említették a Kovács Zoltán kormányszóvivő által jegyzett közleményben. Majd a legutóbbi Kormányinfón Lázár János célzott arra, hogy Simicska Lajos cége, a Közgép Zrt. volt a tulajdonosa az Eliosnak. Cégbírósági bejegyzés szerint 2012. február 3-án az Elios Zrt.-ben tulajdonosként bukkant fel az E-OS Zrt., amely egészen 2013. június 3-ig birtokolta a részvények többségét. 2010-től egészen napjainkig Simicska Lajos cége, a Közgép a tulajdonosa az E-OS Zrt.-nek.
A legfrissebb hírek szerint pontosan 43,7 millió euró, azaz több mint 13 milliárd forint uniós támogatás visszatérítését javasolja az OLAF. Javaslatát a kétéves nyomozást lezáróan, 35 közbeszerzés vizsgálata után tette meg, a 2011 és 2015 közötti időszakra vonatkozóan.
Az MSZP közleményt adott ki az ügyben
Az MSZP szerkesztőségünkhöz is eljuttatott közleményében azt írja, hogy Polt Péterék közlése szerint az ügyészségi vizsgálat 2009–2014 közötti időszakról szól, három pályázatot érint, illetve már 13 milliárdos visszafizetésről szólnak a hírek.
Mivel sem a számok, sem az évszámok nem stimmelnek, ezért a párt követeli a teljes OLAF-jelentés nyilvánosságra hozatalát.
Továbbá az elkövetők esetleges összebeszélésének, illetve a dokumentumok eltűnésének megakadályozása érdekében javasolják a nyomozás mihamarabbi elvégzését.