Vitányi: Egységes fellépésre van szükség
Ha demokráciát akarunk, akkor az ellenzékben is demokráciának kell működnie. A Mi a teendő? rovatban Vitányi Iván, a Demokratikus Koalíció örökös tiszteletbeli elnöke a úgy fogalmazott: „Nem az a kérdés, hogy a Pista lesz-e a miniszterelnök, vagy a Pali lesz, vagy a Jóska, vagy a Karcsi, hanem az a kérdés, hogy egymás között tudjunk együttműködni.”
Ez nemcsak egy politikai kérdés, hanem egy magatartás is. Sőt filozófiai kérdés, hogy a társadalomnak ez az ellenzéki része, amely az elmúlt években abból jeleskedett, hogy voltaképpen egymással legalább annyira harcolt, mint azzal, akivel voltaképpen harcolni akart. Ennek érdekében meg kell teremtenünk ezt az egységet, egyrészt magatartásunkban, másrészt meg kell teremteni ennek a formáját – mondta.
A demokrácia olyan dolog, amely egy olyan magatartást jelent, amely felülemelkedik a mai kocsmán, és ehelyett azokat a távlatokat nézi, amire a társadalomnak szüksége van – hangoztatta Vitányi Iván. Tehát nem a személyi részét, nem azt, hogy egymás hibáit keresgéljük. Mert ha egymás hibáit tekintjük, akkor gondoljunk a saját hibáinkra is. Nem lehet az, hogy mindenki más bűnös, én vagyok tökéletes – vélekedett.
Vitányi Iván úgy látja, nem a vezetés az első számú kérdés. Az, hogy mind külön vagyunk, hogy nem tudunk egymáshoz leülni egy asztalhoz, ez az alapvető probléma – mondta.
Szerinte mihamarabb meg kellene teremteni az ellenzéki kerekasztalt vagy az árnyékkormányt, vagy az új frontot, a demokratikus frontot, nevezzük akárminek, ahol egymással szemben ülünk és közösen tárgyaljuk meg a dolgot. És minél szélesebb körben megteremteni azt, hogy nem egyéni döntések vannak, hanem a társadalmi döntések vannak – mondta.
Vitányi Iván azt mondja, előbb informális, színfalak mögötti beszélgetésekre, tárgyalásokra van szükség.
Beszámolója szerint az elmúlt időben beszélt több vezetővel különböző pártokból, és úgy látja, hogy ez a helyzet kezd megérni. Úgy érzi, hogy az a felismerés, hogy 2018-ban valamilyen egységes fellépésre van szükség, kezd kiterjedni.
Mint mondta, Magyarország olyan helyzetbe kerül, amilyenben még soha nem volt, mert eddig, ha nem sikerült a szabadságot és a demokráciát kivívnunk magunknak, azt mindig az idegen hatalmak verték el, hol a Habsburgok, hol az oroszok, hol mind a kettő. Most abban a különös helyzetben vagyunk, hogy demokratikus akarattal vagyunk nem demokraták. Ezzel szemben döntő a felismerés. És ez most a forradalmi lépés. Úgy érzem, hogy megérett rá a helyzet – fogalmazott a DK örökös tiszteletbeli elnöke.