Visszafelé sülhet el Orbán terve

A Die Presse vendégkommentárja azt taglalja, vajon nem jut-e zsákutcába Orbán Viktor a népszavazás ötletével. A szerző, egy Bécsben élő, fiatal, szabadúszó magyar újságíró emlékeztet arra, hogy a kormányfő egy nappal a bőrfejűek tragikus fellépése után terjesztette elő a maga javaslatát. A lépés cinikus, de a referendum aligha lesz sétagalopp, szemben a hatalom várakozásaival.

2016. február 26., 09:03

Mindenesetre a bejelentés jelzés akar lenni több irányban is. Egyrészt sulykolni igyekszi az érzést, hogy a polgárok beleszólhatnak a fontos dolgokba, arról nem beszélve, hogy a kigyúrt szkinhedek felbukkanása a politikában kellemetlenné vált a Fidesz számára.

De az üzenet szól Brüsszelnek is, miután a rezsim számára egy éve lételemnek számít a szembenállás az EU-val a menekültek ügyében. A népszavazással Orbán mélyíteni igyekszik a szakadékot az együttműködést támogató és elutasító tábor között. Egyben saját pozícióit akarja erősíteni, és azt reméli, hogy más államok is a nyomdokaiba lépnek.

Csakhogy visszafelé is elsülhet a dolog, mert bár a nagy többség elutasítja a menekülteket, ám sokan elégedetlenek a kabinettel. A tanárok és diákok hetek óta tiltakoznak, és még messze nem látni a hullám végét. Ha az ellenzék képes meggyőzni az embereket, hogy itt az alkalom a kormánnyal szembeni elutasítás kinyilvánítására, akkor az adott esetben megingathatja Orbán Viktor uralmát. A referendum esetében éppen ez lehet a tét.

(Szelestey Lajos/Klubrádió)

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.