Víruspolitika
Pár évvel ezelőtt azt lestük, ki hord kokárdát. Ma az oltani–nem oltatni a koordináta-rendszer. Akár örülhetnénk is annak, hogy a tízmillió futballedző és kommunikációs szakértő után az infektológusok országa lettünk. A baj csak az, hogy a továbbképzést a politika tartja. KRUG EMÍLIA írása.
– Sok mindent láttam már, de ettől az eredménytől én is dobtam egy hátast – kezdi Závecz Tibor, a Szonda Ipsos vezetője legutóbbi kutatásuk kapcsán.
Ebben azt tudakolták, hogy a lakosság mekkora része akarja beoltatni magát az újinfluenza elleni védőoltással. Kiderült: a válaszadók 73 százaléka nem akar élni a lehetőséggel, csupán 13 százalékuk szavazott a megelőzésre.
– Még az életkornál is fontosabb tényező a pártszimpátia. Egy idős ember, ha szocialistaszimpatizáns, kétharmados valószínűséggel oltatja be magát, míg egy fideszesnél csupán 18 százalék ez az arány. Döbbenet, hogy politikai üzenetek már a gyógyításba vetett hitünket is képesek befolyásolni.
Az üzenetek pedig érkeznek csőstül. Míg a szocialista politikusok – Karsai Józsefet kivéve („azt gondolom, hogy a vírus és a hozzá kapcsolt oltás nem más, mint a multik korrupciós üzlete”) – a védőoltás mellett kampányolnak, a fideszesek megosztottak. Pesti Imre viszi a szakmai vonalat. Ő már túl van az oltáson, családját is beoltatta, állítja, a vakcina jó. A politikai szárny viszont ellenez. Sem Navracsics Tibor, sem Szijjártó Péter, sem Pelczné Gáll Ildikó nem oltat. Az alelnök a Népszabadságnak úgy fogalmazott: megelőzéspárti. „Fokozni kell a kézi fertőtlenítőszerek és a tisztítószerek használatát, különösen az óvodákban-iskolákban és más közösségi helyeken.” Orbán Viktor hallgat. A bevált munkamegosztás. Mondták is, meg nem is.
Aztán ahogy jön a hideg, szaporodnak a megbetegedések, és nő az oltási kedv, a kommüniké is változik: most már az a baj, hogy nincs elég oltóanyag a patikában.
Persze a folyamat – amely mára odáig jutott, hogy a vakcina, amelyet a kormány ad, vörös ármány, a korrupció terméke, és még csipet is tartalmaz – nem volt előzmény nélküli.
– A vélemények szintjén régóta megfigyelhető, hogy a lakosság az egyes témákat pártszimpátia mentén ítéli meg, legyen szó a kettős állampolgárságról vagy az uniós csatlakozás eredményeiről – mondja Závecz. – Az abnormálisabb, de szinte megszoktuk, hogy azonos élethelyzetben, társadalmi státusban lévő emberek teljesen másképp látják a jövőjüket, attól függően, hogy fideszesek vagy szocialisták. Ám hogy hétköznapi, elvileg politikamentes döntésekben is megjelenik a pártszimpátia, az új jelenség.
Kormányközeli segítőnk már nem lepődik meg azon, hogy a lakosság „varrás mentén szakad”.
– Emlékszem egy felmérésre, amelynek az lett az eredménye, hogy a Combino villamosok ülését a fideszesek keménynek, a szocik puhának találták.
Szerinte a vakcinavitában a társadalom általános bizalmatlansága mellett szerepet játszik a kisebbségben való kormányzás és az, hogy az egészségügyi vezetés egy sor intézkedésével magára haragította az orvostársadalmat.
– Nehezményezik, hogy pár száz forintnál többet nem fizetünk, ha beoltanak valakit. De nem tudunk. Amikor a nyár elején világossá vált, hogy szükség van antivirális szerre, a pénzügyi és az Egészségügyi Minisztérium heteken keresztül kereste a fedezetet.
„Ha egy országnak van 6 millió csúcskategóriás vakcinája, és a kormány mindenképpen szükségesnek és kockázatmentesnek tartja az oltást, akkor elrendeli kötelezőként. Nem veri rá a balhét az orvosokra. És vállalja a kártérítési felelősséget. Amíg a kormány erre nem hajlandó, addig vagy nincs igazi veszély, vagy túl nagy a kockázata a tömeges oltásoknak.”
Keszthelyi Gyula háziorvos blogjából idéztünk egyet a lájtosabb bejegyzések közül. Itt aztán kap újságíró, politikus, orvos és egészségügyi szakember, ha oltásra mer buzdítani. És sorakoznak az ellenérvek, kérdések. „Kollégám hívott, oltás után két nappal betegnél látásvesztés, részleges, de nem marad a kórházban, s. felelősségére hazamegy.” „Tegnap este 19.30 perckor az MTV híradójában közölt felvételeken bárki láthatta, hogy az influenzaoltás tárolása nem történik hűtve. [...] Ez skandalum, a hűtőlánc dokumentált megszakadását ábrázolja.” „A sentinel orvosok által beküldött minták 80 százalékban hibás diagnózist (nem influenzabetegséget) igazolnak. Vagy-is fogalmuk sincs semmiről. Összeviszsza hazudoznak. [...] Ez viszont adat: az oltás néha bénulással végződik. Egy a millióhoz. És ezt nem fenyegetésképpen, hanem a kötelező, teljes körű tájékoztatás elvei szerint. Csináltam egy jó plakátot a rendelőmbe. A miniszter meg tehet nekem egy szívességet. Nem érte vagyok, a betegeimért vagyok. Már tavaly is fenyegetőzött. Ez a hobbija. Lexarom.” A képen egy kerekes székes férfi.
Keszthelyi doktor bejegyzéseit tízezrek olvassák. Laikusok és kollégák.
– Egyik munkatársam kiskamasz gyereke azzal jött haza az iskolából, hogy a barátnője háziorvos anyukája mondta: nem kell az oltás, mert a kommunisták lopnak – mondja kormányközeli forrásunk.
Nem tagadja: ők is hibáztak.
– Nem fogtuk össze kellőképpen a kommunikációt. Visszajött az újságíróktól, hogy kamera előtt oltásra biztat az ÁNTSZ-es osztályvezető, aztán, amikor már nem ég a piros lámpa, elmondja, ő bizony be nem oltatja magát. Így persze a félperces híranyagok sem lettek túl meggyőzőek.
Aztán összehívták az érintetteket, és kiadták az ukázt: nincs magánvélemény, mindenki befogja a száját. Székely Tamás pedig feljelentést tett közveszéllyel való fenyegetés miatt, válaszul az interneten terjedő pletykákra és álhírekre.
Amelyekből akad bőven. Talán a járványokból jót kaszáló gyógyszergyárak a felelősek? Netán kínai vagy orosz tudósok fejlesztették ki évtizedekkel korábban a vírust, s csak most engedték szabadjára? Vagy a járvány nem is létezik, és az oltások révén csupán egy csipet akarnak az emberekbe ültetni? Amelynek révén ismernék minden lépésünket, s a végső cél nem is az irányítás, hanem a likvidálás, a Föld népességének kontrollálása?
Hát igen. Van, ami ellen nincs védőoltás.