Több mint egymilliárd forintunkba került, még sincs hír a virtuális orvosról

Bár több mint egymilliárd forintot fizetett ki az állam a virtuális háziorvosi szolgáltatás kiépítésére, az még mindig nem működik.

2022. június 2., 08:44

Szerző:

A Virtuális háziorvosi szolgáltatás projektre több mint egymilliárd forintot fizettek ki közpénzből a covidjárvány idején, ám több megkérdezett háziorvos és a Magyar Orvosi Kamara sem hallott róla – írja a Magyar Hang.

Hiteles személyazonosításon alapuló videókonferencia szolgáltatás (Virtuális háziorvosi szolgáltatás – Vhsz) rendszert érintő egyes fejlesztési feladatok – ez a szakmainak tűnő, egyben semmitmondó félmondat igazolja, hogy a kormány legalább egymilliárd forintot költött el egy egészségügyi fejlesztésre.

A kiadásokat Belügyminisztérium nyilvánosan is megtekinthető szerződéslistáján, két dokumentumban találta meg a Magyar Hang.

Az egyik szerződést 2020 decemberében kötötték 283 millió forint értékben, ez 2021 februárjában járt le, a másik, nettó 700 millió forintról szóló kontraktus pedig idén márciusban.

Ugyanakkor hiába vagyunk túl öt koronavírus hullámon, a Vhsz rendszer működéséről nincs hír, holott Hajzer Károly, a Belügyminisztérium informatikai államtitkára már 2021 januárjában beszélt a készülő projektről, miszerint az arcfelismerő szoftver segítségével azonosítja a beteget.

Ugyanakkor a rendszerről a háziorvosok köre sem tud, a Magyar Orvosi Kamara nem is akart nyilatkozni, mondván, nincsenek hivatalos információik a projektről.

Sőt, Cserni István, a Háziorvosok Online Szervezetének (Haosz) alapítója egyenesen azt mondta: a Vhsz-ről most hallott először, hozzátéve, hogy nem is látja értelmét egy arcfelismerő rendszernek, lévén az orvosok évek, évtizedek óta ugyanazzal a pácienskörrel dolgoznak.

Ráadásul nem is életszerű, hogy egy átlagos napi rendelésbe még a videóhívások is beleférnének.

(Kiemelt kép: illusztráció. Fotó: CHASSENET / BSIP / BSIP via AFP)