Villámgyorsan reagált a kormány a bírósági ítéletre

Új rendelet jelent meg, de az sem megengedőbb.

2022. február 5., 06:09

Szerző:

A koronavírus-járvány kitörése óta csak minisztériumi engedéllyel mehettek be egyes sajtóorgánumok képviselői a kórházakba. Jellemzően  a közmédia munkatársai mutatták be, mi folyik a kórházakban, A héten egy bírósági döntés arra jutott, hogy az EMMI nem tilthatja ki a sajtót az állami intézményekből, viszont a kormány erre az ítéletre egy pénteki rendeletével reagált.

Egy jogerős ítéletben a hét elején mondta ki a Fővárosi Törvényszék, hogy nem az Emberi Erőforrások Minisztériuma az illetékes abban, hogy mely sajtótermék mehet be a kórházakba például a koronavírus-járvány kezeléséről tudósítani, hanem az egyes kórházigazgatók. Az ügy előzménye, hogy a Telex pert kezdeményezett, ahol a Fővárosi Törvényszék jogerősen kimondta, hogy az Emmi csak irányítási jogot gyakorol a kórházak felett. A jogerős döntés értelmében nem a minisztérium, hanem a kórházigazgatók hatásköre arról dönteni, hogy kit engednek be az intézménybe.

A péntek este megjelent kormányrendeletből azonban kiolvasható, hogy a kormány ragaszkodik ahhoz, hogy ne mehessen akárki a koronavírusos betegeket ellátó osztályokra, intenzív részlegekre (csak a közmédia fotósai és videósai jutottak be).

Ezért hirtelen új szabályt alkotott a kormány a bírósági döntésre reagálva.

A rendelet értelmében ugyanis

az Operatív Törzs járványügyi érdekből meghatározhatja az egészségügyi intézményeknek az újságíróval, a tudósítóval, az internetes hírmegosztóval és -szolgáltatóval, valamint a sajtóterméket előállítóval (a továbbiakban együtt: sajtó) való kapcsolattartásának rendjét, valamint a sajtó által az egészségügyi intézmény területére történő belépés rendjét.

E szerint a törzs döntésének végrehajtásáért az egészségügyi intézmény vezetője a felelős. A kormányrendelet már a mai kihirdetést követő nap hatályba is lép.

Telex a TASZ segítségével vitte perre az ügyet és a cikkben a jogvédő szervezet szakértője, Pásztor Emese annak a reményének adott hangot, hogy

Ezek után lesz olyan intézményvezető, aki be fogja engedni a sajtót. Mivel ez nemhogy nem hátráltatná, sokkal inkább katalizálhatná a járvány elleni védekezést. Ha látjuk, hogy nagy a baj, akkor azt jobban el is hisszük.

A legsúlyosabb kórházi állapotok a harmadik hullám során voltak tapasztalhatóak egy évvel ezelőtt ilyenkor. Akkor a néhány nyilvános kórházi adatból lehetett óvatos következtetéseket levonni, valamint egy-egy orvosi, kórházigazgatói megszólalásból lehetett sejteni, hogy mi is folyik valójában a kórházak falai között.

(Kiemelt kép: Védőfelszerelést viselő ápoló a koronavírussal fertőzött betegek fogadására kialakított központi intenzív osztályon a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórházban, Székesfehérváron 2021. április 28-án. MTI/Vasvári Tamás)