Világszerte veszélyeztetett állatot lőttek le a Hortobágyon
A madártani egyesület szerint Magyarország felelőssége kiemelt a faj védelmének tekintetében.
A Hortobágyi Nemzeti Parkban november ötödikén találtak egy elpusztult vörösnyakú ludat, amelyről a vizsgálatok közben kiderült, ólomsörét van a testében, tehát lelőtték, írta a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szerdán. A madarat azután találták meg, hogy az Agrárminisztérium lazította a vadászati szabályozást megszüntetve a Tiszántúlon érvényben lévő szűkített vadászidényt.
A vörösnyakú lúd a a Természetvédelmi Világszövetség Vörös Listáján a sérülékeny besorolású fajok közé tartozik, világállománya csökkenő, mindössze 18-19 ezer pár maradt belőlük.
A klímaváltozás következtében a faj fokozatosan nyugatra tolódik, így Magyarország felelőssége jelentősen felértékelődik a faj nemzetközi védelme terén. „A vörösnyakú lúd állományának magyarországi súlypontja a Tiszántúlon található, így ezeken a területeken kiemelt szerepe van a vadászati korlátozásnak, hiszen a fokozottan védett lúdfaj szinte minden alkalommal a vadászható nagylilik csapataihoz társul, sok esetben pedig a védett területeken kívül táplálkozik” – írja az egyesület.
(Kiemelt kép: Egy vörösnyakú lúd (Branta ruficollis) a Hortobágyon 2012. december 10-én. A Magyarországon fokozottan védett, veszélyeztetett faj eszmei értéke 1.000.000 forint. Szeptembertől változtak bizonyos védett és fokozottan védett növény- és állatfajok pénzben kifejezett eszmei – természetvédelmi értékei. Fotó: MTI / Czeglédi Zsolt)