Vigyázat, kultúrpuccs!

A Szabad Művészek csoport tagjai demonstráltak a Műcsarnok leköszönő igazgatójának sajtótájékoztatóján, követelve, hogy a kormány ne játssza át a Műcsarnok tulajdonjogát a magánegyesületből köztestületté emelt Magyar Művészeti Akadémiának, valamint ne adjon számára kizárólagos egyetértési jogot művészeti-, és tartalmi kérdésekben.

2012. december 28., 13:48

A Műcsarnok kiemelkedően sikeres évet zár, amely fontos kiállításokat és az eddiginél jóval nagyobb látogatottságot hozott – értékelt pénteki sajtótájékoztatóján az intézmény leköszönő igazgatója, Gulyás Gábor. Tervezett kiállítási programunkat jelentős részben meg tudtuk valósítani, fontos fejlesztések zajlottak az épületben, és a látogatószám várhatóan 50 százalékkal haladja meg a tavalyit – számolt be a nemzeti kortárs kiállítóhely most záruló évéről Gulyás Gábor.

Hozzátette: ennek ellenére benyújtotta lemondását, mert nem tartja vállalhatónak, hogy egy novemberi kormányhatározat alapján a Magyar Művészeti Akadémia megkapja az épület tulajdonjogát, valamint egyetértési jogot az azt működtető Műcsarnok Nonprofit Kft. működésének művészeti és tartalmi kérdéseiben.


A sajtótájékoztató alatt a Szabad Művészek csoport a Műcsarnok „kisajátítása” ellen tartott tiltakozóakciót az épület előterében. A csoport létrehozásának közvetlen oka a Műcsarnok Magyar Művészeti Akadémiához csatolása. Úgy látják: a Magyar Művészeti Akadémia központosított és egyoldalú kultúrpolitikát folytat, tagjai sorába kizárólag ideológiai alapon lehet bekerülni.

A Szabad Művészek olyan művészeti egyetemi hallgatók és oktatók, művészek, művészettörténészek, esztéták, kurátorok és civilek szabad csoportosulása, akik a magyar kultúra függetlenségének és szabadságának helyreállítását követelik. Fő céljuk a Magyar Művészeti Akadémia 2011-ben törvénybe iktatott hegemonikus, irányító szerepének megszüntetése, köztestületi státuszának és az intézmény védettségének eltörlése Magyarország Alaptörvényének X. cikkelyéből. A Szabad Művészek nem kötődik egyetlen politikai formációhoz sem, és nem a napi pártpolitikai érdekek mentén határozza meg magát. „Az MMA kirekesztő, a művészet szabad!” – szól jelmondatuk.

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.