Vidéki szegény gyerekek helyett budapesti cég járt jól a 11 milliárdos programból
Tizenegyezer szegény sorú gyermek kaphatott volna egymilliós ösztöndíjat, vagy tizenegyezer velük foglalkozó szakembert fizethettek volna ki, vagy száztízezer család juthatott volna százezer forintos taníttatási támogatáshoz abból a tizenegymilliárdos programból, amelyet a rászorultak helyett többnyire inkább fővárosi cégek értelmetlen megbízásaira fordítottak – állítja Hadházy Ákos, az LMP társelnöke.
Hadházy a hetente Korrupcióinfó címmel tartott sajtótájékoztató-sorozat mai rendezvényén azt mondta: több, a szegénységben élők megsegítésére elindított programról tud, ahol végül mégis célt tévesztett a támogatás
Ezek egyike a TÁMOP-5.2.3-A-11. Integrált térségi programok a gyerekek és családjaik felzárkózási esélyeinek növelésére (3,4 Mrd) vagy a TÁMOP-5.2.3-A-12/1 Integrált térségi programok a gyerekek és családjaik felzárkózási esélyeinek növelésére ( 7,2 Mrd), továbbá a TÁMOP-5.2.1-12/1. Gyerekesély program országos kiterjesztésének szakmai-módszertani megalapozása és a program kísérése (1,86 Mrd).
Az LMP-s politikus szerint a pénzt sokszor gyakorlatilag láthatatlanul, eredmény nélkül költik el, és a programok nem az eldugott vidéki falvak szegény sorsú gyerekein segítenek, hanem budapesti cégeket gazdagítanak azzal, hogy „érthetetlen célú, felháborítóan túlárazott, igazolhatóan alibi közbeszerzéssel” valósítják meg e programokat.
Például az
Összefogás a Kadarkúti-Nagybajomi Kistérség gyermekeiértfantázianevű alprogramban közbeszerzéssel egyetlen ajánlatból „választották ki” rendezvényszervezésre a budapesti/miskolci Skildra Kft.-t. A 15 074 803 forintból (egy kisebb falu éves költségvetésének megfelelő összeg) elvégzendő megbízás keretében az alábbi feladatokat kellett elvégeznie a cégnek: kommunikációs terv készítése, gyereknap szervezése, nyárnyitó és iskolanyitó rendezvény, szakmai tanulmányutak szervezése, a Kistérségi Gyerekesély Bizottság nyolc ülésének lebonyolítása.Hadházy beszélt a Jánoshalma Kistérségi Társulásról is, amelynek keretében „a gyerekszegénység ürügyén óránként 45 000 forintért, összesen huszonkétmillió forintért tartottak képzést két csoportnak húsz órában a gazdaismeretek alapjairól, harminckét órában a kályhaépítésről, három csoportnak tizenhat órában elsősegélynyújtó tanfolyamot szerveztek, de volt kurzus egészséges étkezésről két csoportnak harminc órában és két csoportnak húsz órában empátiamentori tréninget szerveztek”.
A TÁMOP 5.2.3-A-11/1-2011-0004 azonosító számú Együtt egymásért – komplex program a gyermekszegénység ellen tárgyú projekt keretében egészségügyi szolgáltatások nyújtására a helyi orvos kapott 20,6 millió forintot összesen négyszáz óra munkáért (óránként ötvenezer forint). Itt összesen hat részajánlatot kért a kiíró, minden esetben a Kiskunhalasi kórházzal „versenyeztetve”, és minden esetben az eredetileg megbecsült értéken történt a beszerzés.
A Csengeri Kistérségi Gyermekesély Program megvalósításához kapcsolódó szolgáltatások című közbeszerzésben 21,2 millió forintért minőségbiztosítással bízták meg a Keo-Projekt beruházásszervező Kft.-t. Hadházy külön kiemelte a projektben foglalt feladatokat, ezzel is demonstrálva, hogy mennyire kevéssé hatékonyan segítenek a célcsoporton ezek a gyerekszegénység-programok:
„1. A helyi adottságokat, prioritásokat figyelembe vevő és a hátrányos helyzetű gyermekek esélyegyenlőségének javítását célzó tevékenységekre vonatkozó hosszú távú stratégia kidolgozása.
2. A Gyermekesély Cselekvési Program megalapozása.
3. A Legyen Jobb a Gyermekeknek nemzeti stratégia alapelveihez, célkitűzéseihez való illeszkedés biztosítása.
4. Kistérségi szükségleteket előtérbe helyező prioritások figyelembe vétele és megvalósulásuk támogatása.
5. A szolgáltatások összhangjának biztosítása a helyi stratégiai tervekkel.
6. A folyamatos követés alapján az átdolgozás, átalakítás lehetőségének biztosítása a helyi szükségletek figyelembevételével.
7. A célcsoport tagjainak és a helyi szakmai és nem szakmai közösségeknek a tervezés folyamatába bekapcsolódási lehetőség biztosítása.”