Vidéki mentősök túlóráznak a Budapesten a munkaerőhiány miatt
Egy tavaly nyári főigazgatói utasítás értelmében az ország minden pontjáról egységekkel kell segítenie a mentősöknek Budapestet és a Közép-magyarországi régiót – írja a Magyar Narancs.
– Több mint egy éve folyamatosan megyünk kisegíteni Budapestre, elrendelték, hogy kinek mikor kell egységet küldeni. Ez nemcsak egy megyére vonatkozik, hanem az ország egészére, tőlünk minden nap megy valaki, egy ember havonta háromszor-négyszer
– mesélte egy mentős a portálnak.
Múlt héten írta meg a lap, hogy egy orvosigazgatói utasításra 2018. szeptember 15-től előreláthatólag 2018. december 31-ig 24 órás BLS (alapszintű újraélesztés) egységeket kell küldenie több Békés megyei mentőállomásnak Budapestre, a mentési helyzet megsegítése céljából. Az utasítást nyolc Békés megyei mentőállomás kapta meg.

Az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) úgy reagált, hogy nincs ilyen intézkedés. Hozzátették, hogy az OMSZ az egész ország mentőellátását biztosítja, a mentőkapacitást folyamatosan monitorozzák, és szükség esetén átcsoportosítással vagy tartalék kapacitás bevonásával dinamikusan igazítják a szükségletekhez.
Ezután az RTL Klub Híradója kiderítette, hogy az intézkedést visszavonták.
Most viszont a Magyar Narancs több forrásból is hozzájutott egy nyári főigazgatói utasításhoz, amely elrendelte a budapesti mentőkapacitás megerősítése céljából mentőegységek felrendelését a Közép-magyarországi régióba. Az utasítás 2017. július 7-én íródott, és Csató Gábor főigazgató aláírásával küldték ki az ország mentőállomásaira.
Az utasítás visszavonásig érvényes.
– Kényelmetlenség adódik belőle, mert fel kell utazni a mentősöknek Budapestre, nincs helyismeretük, ezért GPS-szel kell közlekedniük, ha van éppen működő GPS. De az OMSZ-nél a munkaerő mozgatható, a baj nem ezzel van. Hanem azzal, hogy miért is van erre szükség? Azért, mert kapacitáshiány van Budapesten és a Közép-magyarországi régióban. Azt viszont nem tudjuk, hány mentős hiányzik, mert az adatok az OMSZ-nél vannak
– mondja Illés István mentős, a Magyarországi Mentődolgozók Szövetségének (MOMSZ) alelnöke. Hozzátette, hogy érthetetlen, hogy miért ad ki az OMSZ egy ilyen utasítást, miközben a szervezet azt kommunikálja, hogy minden rendben van, és minden biztosítva van a gépkocsiparktól a humánerő-forrásig.
Egy belső levelezésből pedig az is kiderült, hogy az új utasítás szerint most már akkor is egységeket kell küldeniük Budapestre és környékére, ha a vidéki mentőállomáson nincs meg a kellő számú mentőautó.
A portál érdeklődésére az OMSZ azt írta, hogy a
„vidéki, pluszban szervezett mentőegység budapesti bevetése nem újdonság, kisebb esetszámú, vidéki mentőállomásainkon szolgálatot teljesítő bajtársaink számára ez egy jó lehetőség a szakmai tapasztalatcserére, a rutin bővítésére is, amivel legtöbben szívesen élnek”.