"Veszélyes időket él át Magyarország"
Két és fél éve nem mért csúcsra emelkedett a keddi londoni kereskedésben a magyar államadósság-törlesztési kockázat biztosítási tranzakcióinak árazása, követve az ugyancsak meredeken emelkedő euróövezeti kockázatbiztosítási árfolyamokat. A soha nem látott mélypont hátterében a Fitch lépése lehet: a hitelminősítő negatív előjellel látta el a magyar adósbesorolást. A Financial Times szerint a magyar kormány egyre hiábavalóbb küzdelmet folytat a csőd ellen.
Gyenge a forint, árfolyama euróban a történelmi mélypont közelében ingadozott kedden délelőtt, míg jenben új mélypontra esett. Az eurót 316,19 forinton jegyezték kedden tíz órakor a bankközi deviza kereskedelemben. Hétfőn este az euró árfolyama 317,72 forinton új történelmi csúcsot ért el. Az előző árfolyamcsúcs 2009 márciusában volt 317,59 forintos jegyzésen. A japán jen csúcsokat ostromol. Kedden délelőtt tíz órakor 3,0219 forinton állt a jegyzése, de nem sokkal korábban 3,0280 forintos jegyzésre is volt példa, ami új történelmi csúcs. Hétfőn délután 3,0070 forinton jegyezték a jent, a hétfői árfolyamcsúcs 3,0150 forint volt. A svájci frankot 255,09 forinton jegyezték kedden délelőtt a hétfő délutáni 255,47 forint után – írja az MTI.
Londoni elemzői vélemények szerint a forintgyengülés megállításának - a jegybanki kamatemelés, illetve a devizapiaci intervenció alternatívájaként - hatékony eszköze lehetne egy új megállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF). Az egyik vezető londoni piaci adatszolgáltató, a CMA DataVision szakelemzőinek kimutatása szerint a magyar kormánykötvények nem teljesítővé válásának rizikójára köthető piaci biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) középárfolyama a 602 bázispontos előző záróról 612 bázispont környékére emelkedett a keddi londoni kereskedésben – írja az MTI.
Hajszálra a bóvlitól
"Rossz hétfője" volt Magyarországnak tegnap a Financial Times blogja szerint. A brit lap internetes oldala emlékeztet: esnek a részvény-árfolyamok, a kötvényhozamok emelkednek, a forint vészesen gyenge szintek felé mozog. Ráadásul az állampapír-aukció is kudarcba fulladt. (A Portfolio.hu tudósítása szerint az 50 milliárd forintnyi meghirdetett mennyiségre mindössze 35,6 milliárd forintnyi vételi ajánlatot nyújtottak be az elsődleges forgalmazók, ezekből egyetlen ajánlatot sem fogadott el az Államadósság Kezelő Központ.)
Hétfőn reagálhattak először a befektetők a Fitch hitelminősítő pénteki értékelésére. Pénteken, piaczárás után a Fitch hitelminősítő negatív előjellel látta el a magyar adósbesorolást (BBB-), emlékeztetve a befektetőket arra a nagyon is valós eshetőségre, hogy a három nagy hitelminősítőnél a közeljövőben a bóvli kategóriába kerülhet a magyar adósbesorolás. A cikk szerzője szerint a küszöbön álló teljes leminősítést vetíti előre a Standard & Poor's lépése is: a hitelminősítő közölte, hogy negatív figyelőlistára vette Magyarországot. A Financial Times idézi a Citibank közleményét, amely szerint az országnak rendelkezésre állhatnak a tartalékok 2012 közepéig, de piaci források nélkül ezután az IMF-hez kell majd fordulnia.
Veszélyes időket él át Magyarország
A kormányzati megnyilvánulások alapján ahhoz, hogy a kormányzat változtasson az IMF-fel szembeni ellenséges hozzáállásán, a befektetési eszközök nagymértékű leértékelődésének kell megtörténnie – írja a Financial Times. A lap szerint veszélyes időket él át a gyenge növekedést produkáló Magyarország, és a bajok forrása nem csak az eurózóna eurózóna válsága: a belpolitikai viszonyokat tekintve is aggasztó a helyzet a befektetők számára. A Fitch szerint 2012-ben a magyar GDP 3,2 százalék helyett 0,5 százalékkal növekedhet. A befektetők figyelemmel kísérik majd a 2012-es költségvetés véglegesítését Magyarországon, ahol a kormány egyre hiábavalóbb küzdelmet folytat a csőd ellen.