Véres hurka-hatás az LMP-ben
Az LMP-s Scheiring Gábor kiborulását ugyan nem kell túldimenzionálni, de a párt fejlődését erősen gátolhatják az ehhez hasonló esetek - mutatott rá Gyömöre Máté a Magyar Progresszív Intézet elemzője, akit a Népszava a két új parlamenti párt halvány teljesítményéről kérdezett. Az elemző szerint a Jobbik sem áll jól: még a magánnyugdíjpénztárak ügyét sem tudták úgy beállítani, hogy az az ő ötletük volt, pedig már az országgyűlési választási programjukban is szerepelt.
Scheiring Gábor a párt belső levelezésében szétküldött emailben azt állítja, az elharapózó bandaháborúsdi az LMP végét fogja jelenteni. Az Index.hu-n megjelent írás szerint ugyanis az LMP tizenhárom tagú országos választmány konzervatívokra és baloldaliakra szakadt szét.
Scheiring Gábor szerint olyannyira meghatározó a megosztottság a párton belül, hogy már a józan észnek is búcsút mondtak. Ebben a légkörben született az a személyi döntés, amely végül kiváltotta Scheiring lemondását: a választmány konzervatívjai leszavazták Tordai Bence delegálását a stratégia-előkészítő bizottságba. "Döntésével a választmány búcsút intett a józan észnek, ezért nekem búcsút kell intenem a választmánynak" - fogalmazott a képviselő.
Jobbik: nem képesek érvényesülni
A másik új parlamenti párt sem áll jól. A Jobbik pártelnöke például korábban azt hangoztatatta, hogy újra tüntetésekre készülnek, mert a Fidesz "elsikkasztotta az alkotmányozást". Vona Gábor hangsúlyozta: "az utca a miénk volt és a miénk is marad", és úgy vélte, hogy Orbán Viktor kormányfőnek nem a Magyar Nemzeti Gárdát kéne üldöznie, hanem Gyurcsány Ferenc volt kormányfőt kellene börtönbe juttatnia. A tüntetésekkel való fenyegetés viszont inkább azt jelzi: a párt nem képes érvényesülni a parlamentben a Fidesz mellett - számolt be a
Népszava.<br />A két új parlamenti párt a választások után - bár kétségkívül új volt nekik a szerep - egy ideig még látványos akciókkal vetette észre magát - értékelte a kialakult helyzetet Gyömöre Máté a Magyar Progresszív Intézet elemzője. Példaként Vona Gábor gárdamellényes akcióját, és az LMP "sárgalapozását" említette.
A kezdeti lendület azonban őszre mintha megtört volna, ami elsősorban az önkormányzati választási felkészülésnek volt köszönhető. Gyömöre Máté szerint a költségvetési vita jó kitörési pont lehetett volna de a kormány egyéb, például a magánnyugdíjpénztárakra vonatkozó akciója is bőven adott volna erre lehetőséget. A Magyar Progresszív Intézet elemzője úgy vélekedett, hogy komolyan egyetlen új párt sem tudta magát észrevetetni, mert a vita a nyilvánosság előtt leginkább az MSZP és a Fidesz között zajlott.
A Jobbik ráadásul azt sem tudta kihasználni, hogy a magánnyugdíjpénztári vagyon államosítása az ő ötletük volt, pedig már országgyűlési választási programjukban is szerepelt.
Nem érdemes túldimenzionálni
Gyömöre Máté rámutatott: a Jobbik esetében a "tétovázásnak" inkább politikai oka van, hiszen a kormány alapvetően olyan intézkedéseket hoz, amelyek ellen való kiállást nehéz lenne a saját szavazókkal elfogadtatni. Az LMP-t viszont inkább saját felépítése köti "gúzsba".
"Az erősebb központi vezetés hiánya, valamint a bázisdemokrácia és a közvetlen demokrácia elve megnehezíti a gyors és egységes kiállást" - fogalmazott hozzátéve, hogy a különböző csoportok integrálása állandó konfliktusforrást jelent, ami az elmúlt napokban a nyilvánosság számára is megmutatkozott.
Gyömöre szerint Scheiring Gábor esetét nem érdemes túldimenzionálni, az inkább csak a pártfelépítés tünete, hiszen egy ideológiailag nem egységes szervezetről van szó. Ez azonban előrevetíti, hogy a későbbiekben az ehhez hasonló nézeteltérésekre kell számítani, ami komoly gátja lehet a párt fejlődésének.
Kérdéses - s egyelőre úgy látszik, hogy ez még az LMP-ben sem eldöntött -, hogy a jövőben akarnak-e kormányképes párttá válni, vagy pedig megmaradnak az alapvetően egy ügy köré szerveződött ökopártnak.