Végveszélyben: a Petőfi is a Fidesz áldozatává válhat
Feszült légkör uralkodik Such György elnök júliusi távozása óta a Magyar Rádióban (MR). Az elmúlt két hónapban több tucat újságíró, szerkesztő, technikus mondott fel, sokan pedig attól teszik függővé a maradásukat, hogy ki lesz az új vezető. Egyelőre az sem világos, hogy az új médiaszabályozás nyomán kialakítandó irányítási, gazdálkodási keretek között mi marad meg az elmúlt négy évben megújított, a közrádiót piacvezetővé tevő műsorrendből, ahogy azt sem lehet tudni, hogy mi lesz az MR közel kétmilliárdos bankbetétjével.
„A rádió esetében el kell ismerni azt a gazdálkodási teljesítményt, amit annak ellenére ért el, hogy ebben a szabályozás, a struktúra nemhogy érdekelté, de ellenérdekelté tette. A dicséret azonban nem vonatkozik a tartalomra. A gyár jó, a termék sok kívánnivalót hagy maga után” – értékelte Such György rádióelnöki ciklusát a hvg.hu-nak adott augusztusi interjújában Szalai Annamária, a nyáron létrejött új médiahatóság elnöke.
Szalai véleményének nagy súlya van, ugyanis a műsorszolgáltatókat felügyelő Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) és a frekvenciákat felügyelő Nemzeti Hírközlési Hatóság összevonásából létrejött Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) elnökének meghatározó szerepe lesz a közmédiumok vezetőinek kiválasztásában - írta a
Hírszerző.Az új szabályozás szerint az NMHH elnöke egyben a műsortartalmi kérdésekkel foglalkozó Médiatanács vezetője is lesz, márpedig ez a szerv delegálja a közmédiumok vezérigazgatóit kinevező kuratórium elnökét és egyik tagját, akik a szavazásokkor – miután a tagság fele-fele arányban kormánypárti és ellenzéki küldöttekből áll majd – a mérleg nyelvét képezhetik.
A közrádiót gyökeresen átalakító és megújító Such György megbízatása július 31-én járt le. Bár heteken belül leköszönő rádiós kuratórium MSZP-s és SZDSZ-es tagjai májusban felajánlották mandátumának automatikus meghosszabbítását, az elnök fideszes támogatás nélkül nem akarta folytatni a munkáját.
Zavarokat okozó káderhiány
Míg a Magyar Televíziónak (MTV) több mint két éve nincs elnöke, az MR-nél csak július óta tart az átmeneti időszak, viszont az elmúlt két hónap jelentősen felforgatta a rádiósok életét.Júliusban ugyanis nemcsak Such, hanem a menedzsment többi tagja is távozott: Kerényi György és Csillag János távozása óta főszerkesztő nélkül működik a rádió két főadója, sőt a Kossuthnak (MR1) Szikra Zsuzsanna felmondása miatt főszerkesztő-helyettese sincs.
Az elnökkel együtt távozott Mészáros László gazdasági igazgató és zenei együttesekért is felelős Cseh Gabriella ügyvezető igazgató. Jelenleg egyetlen posztján maradt vezetőnek sincs önálló aláírása joga, a döntéseket egy háromtagú csapat hozza, sőt, az egymillió forint feletti kifizetésekhez rendszeresen a megszűnés előtt álló kuratórium jóváhagyását kell kérniük.