Véget ért a Tarka Magyar

Néhány szóváltástól eltekintve békésen zajlott le az erőszak elleni tömegdemonstráció, a Tarka Magyar. A résztvevők felemelték a színes ruhadarabokat, közben felülről, egy daruskocsiról fotók készültek a tarka magyarokról. Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknél piros sál volt. A tömeg a tüntetés végén feloszlott.

2008. október 4., 18:17

– Menjetek haza békével, legyetek ti is továbbra is a csendes többség - indította útnak Novák Péter, a Tarka Magyar egyik szervezője a tömeget a Hősök terén, a felvonulás végén. – Ha baj van, gyertek mindannyian, hívni fogunk titeket! - tette hozzá.

Körülbelül hatezren vettek részt a civilek demonstrációján, a rendőrség nagy erőkkel vonult a helyszínre. Néhány kisebb szóváltás történt, mert a civilek közé ellentüntetők is beszivárogtak.

A 168 Óra tudósítója jelentette: sok ellentüntető a jelen lévő, nagyszámú kamerának próbálta elmondani, hogy a magyarokat elnyomják Magyarországon.

Gyurcsány nem nyilatkozott

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a Hősök terén a Szépművészeti Múzeumnál csatlakozott a Tarka Magyar! felvonuláshoz, újságíróknak nem nyilatkozott. Tudósítóink azt mondták: sokáig a fotósok miatt nem tudott együtt vonulni a tömeggel, annyi újságíró vette körbe.

A kormányfő az MTI helyszíni tudósítóinak jelentése szerint felesége, fiai, több barátja és Daróczi Dávid kormányszóvivő társaságában, civil ruhás testőrök kíséretében érkezett meg a rendezvényre.

4-5, mások szerint 6 ezer résztvevő

Az erőszak és kirekesztés ellen meghirdetett demonstráció 4-5 ezer résztvevője között több közéleti személyiség, zenész, színész és politikus is feltűnt. Jelen volt többek között Léderer András, az SZDSZ Új Generációjának elnöke, az SZDSZ ügyvivője, Lévai Katalin európai parlamenti képviselő és Kolompár Orbán, az Országos Cigány Önkormányzat elnöke is.

Lévai Katalin szerint a Tarka Magyar! rendezvény résztvevői megmutatták, hogy az utcai jelenlétet is lehet békés és nemes célra használni és nincs helyük a kirekesztő szélsőséges megnyilvánulásoknak. A szocialista képviselő az MTI tudósítójának úgy fogalmazott: "a civil kurázsi mutatkozott meg, eddig gyengék voltak a civil szervezetek és az emberek, de megmutatták, bátrak és hogy nem félnek, nem lehet terrorizálni őket".

Kolompár Orbán azt hangsúlyozta, hogy a szélsőségeknek nincs tere és szerepe Magyarországon, a józanul gondolkodó többség az utcán van, nemet mond a náci szellemiségnek és igent mond arra, hogy megkülönböztetés nélkül, békében, egymás elfogadásával egy közös országban akarnak élni.

A demonstráción több külföldi egyetemista is jelen volt, az MTI-nek arra a kérdésre, hogy miért vesznek részt a megmozduláson, többen úgy válaszoltak: a demokráciában és az Európai Unióban nem elfogadott, hogy valakit bőrszín, vallási meggyőződés, vagy nemzeti hovatartozás miatt kirekesszenek és ezeknek a megnyilvánulásoknak nincs, nem lehet helye egy civilizált táradalomban. Megjegyezték: azért tanulnak Magyarországon, hogy országuk kultúráját is képviseljék, illetve a magyar nép gazdag és színes kincseit saját hazájukban honfitársaikkal is megismertessék.

A Tarka Magyar! felvonulás négy óra után néhány perccel indult el az Erzsébet térről a Hősök tere felé az Andrássy úton, erős rendőri biztosítás mellett, rohamrendőrök sorfala között. A tömeg eleje este fél hat körül érkezett meg a Hősök terére, ahol egy színpad mellett zenét hallgatnak.

A rendőrség tájékoztatása szerint eddig rendbontás nem történt.

Összefoglaló

Mintegy ötezer ember vett részt a Tarka Magyar! címmel az erőszak és kirekesztés ellen meghirdetett demonstráción szombaton a fővárosban, a megmozduláson jelen volt Gyurcsány Ferenc kormányfő is és az egybegyűltekkel közösen hitet tett az alkotmány 70/A paragrafusa mellett, amely kimondja, hogy az állam minden polgár számára egyformán biztosítja az állampolgári jogokat és bármely megkülönböztetés nélkül. A résztvevők kinyilvánították, hogy elítélik az erőszak és a kirekesztés minden formáját.

A felvonulás az Erzsébet térről rohamrendőrök gyűrűjében indult a Hősök tere felé, majd a Szépművészeti Múzeum előtt felállított színpadon Bódis Kriszta író, dokumentumfilm-rendező, a Tarka Magyar! szóvivője felolvasta az alkotmány 70/A paragrafusának első bekezdését, amely a következőt rögzíti: "A Magyar Köztársaság biztosítja a területén tartózkodó minden személy számára az emberi, illetve az állampolgári jogokat, bármely megkülönböztetés, nevezetesen faj, szín, nem, nyelv, vallás, politikai vagy más vélemény, nemzeti vagy társadalmi származás, vagyoni, születési vagy egyéb helyzet szerinti különbségtétel nélkül."

A tömeg Gyurcsány Ferenccel együtt kinyilvánította, hogy elítélik az erőszak és a kirekesztés minden formáját és ígérték, hogy mások véleményének és Magyarország törvényeinek tiszteletben tartásával minden tőlük telhető eszközzel fellépnek az erőszakos, megfélemlítő és kirekesztő cselekedetek további térhódítása ellen.

A rendezvény záróakkordjaként a résztevők színes textildarabokat emeltek a fejük fölé, így jelképezve Magyarország sokszínűségét.

A tömeg lila, piros és szivárványszínű esernyőket emelt a magasba, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök egy piros kendőt lóbált a feje fölött, felesége, Dobrev Klára pedig egy barna színű stólát emelt fel. A piros kendőt a miniszterelnök a rendezvény végén a nyakába kötötte, majd testőrei és gyermekei kíséretében autóba szállt és távozott. A miniszterelnököt taps fogadta és taps búcsúztatta a rendezvényről. A rendezvény szervezői arra kérték az embereket, mindenki térjen haza békével.

A Hősök teréről távozó tömeg számára megnyitották a kisföldalattit, amely 13.00 óra óta nem közlekedett.

A Hősök tere környékén sok száz rohamrendőr állt készültségben, a Szépművészeti Múzeum oldalában egy vízágyú is jelen volt.

Az Andrássy út valamennyi bekötő mellékutcáját kordonokkal zárták le, a lezárást a rendezvény végeztével feloldották és este fél hét előtt megindult az autóforgalom.