Vége a sztrájknak a Postán!
Tudták önök,hogy vége a részleges sztrájknak a postán? Mint arról októberben beszámoltunk, tavaly augusztus 30. óta a Kézbesítők Szakszervezete és az Postai Érdekvédelem ’92 országosan részleges sztrájkot tartott. A sztrájk lényege csupán annyi volt: legyen a kézbesítők számára az értékesítés önkéntes. A konfliktus megoldódni látszik – bár a levelek idáig is megérkeztek.
– 2006-ban egy munkaköri leírás jelent meg, amelyben kötelező akarták tenni a kézbesítőknek az értékesítést – mesélte a 168 Órának Tusz Ferenc a Kézbesítők Szakszervezetének tisztségviselője. – Ekkor hárman pert indítottunk a Posta ellen, hogy a munkaköri vázlat hátrányosan érinti a kézbesítőket, sőt, nem rendeltek mellé anyagi juttatást. A pert 2007-ben másodfokon is megnyertük. Erre a Posta egy munkaköri vázlattal jelent meg, ugyanazzal a tartalommal.
Mint a tisztségviselőtől megtudtuk: újabb pert indítottak, ezúttal a munkaköri vázlat ellen. Ezt is megnyerték. – Ekkor a Posta úgy érezte: valamin változtatni kéne és „legálissá” tenni a értékesítést a kézbesítők számára.
Pressziók és nyomások
A Posta időközben megpróbálta nyomás alá helyezni a kézbesítőket: hátha így menni fog az értékesítés. Nem ment. Miután elvesztették mindkét pert, teljesítették a kézbesítők kérését és olyan megoldást dolgoztak ki, amely mindkét félnek előnyös.
A szakszervezeti vezető elmondta: a kézbesítők megelégedésére a Posta vezetése önkéntessé tette az értékesítést, ezen felül némi anyagi juttatást is rendelt a lehetséges új munkaköri feladat mellé. – Értékesítő csak az lehet, aki kézbesítői munkáját kifogástalanul végezte – tette hozzá Tusz Ferenc. – Így némi plusz pénzhez juthatnak a dolgozók.
„A postavezetői túlkapások, pressziók és zsarolások alábbhagytak, persze, nem mindenhol” – áll a Kézbesítők Szakszervezetének közleményében, amelyet lapunkhoz juttattak el. – Képzelje el, amikor a postai vezető behívta a kézbesítőt és azt mondta neki: „Pistám, ez így nem megy tovább. Kapd össze magad, mert ha nem megfelelően értékesítesz, akkor meg is várhatunk egymástól.”
A szakszervezeti vezető elmondta: olyan is előfordult, hogy azzal fenyegették meg a dolgozót, hogy kiveszik a „járatából”, vagyis elveszik tőle azt a környéket, ahol már húsz éve dolgozott, kifogástalanul.
Ennek hatására léptek a postások részleges sztrájkba, illetve pereltek. A sztrájk során nem értékesítettek. Viszont a levelek és nyugdíjak mindig megérkeztek, vagyis a kézbesítés működött.
– Mi nem az értékesítés ellen vagyunk, átlátjuk, hogy a Postának szüksége van erre. Csak ne kényszerítsék ránk. A mostani megoldás mindenki számára elfogadható. Ezért 28-ával felmondtuk a részleges sztrájkot – tette hozzá Tusz Ferenc.