Váratlan, radikális akciókat ígér a Tanítanék Mozgalom
Ezekről Törley Katalin egyelőre nem árult el részleteket. A Magyar Időknek nyilatkozva hozzátette: ha kapnak meghívást, akkor minden sajtónyilvános és demokratikus egyeztetésen részt vesznek, így a szaktárca által rendezett november végi konferenciára is, amelyen egyebek mellett az új Nemzeti alaptanterv (NAT) koncepciója kerül napirendre. Ám – mint mondta – sem meghívás nem érkezett a múlt hét végéig, sem sajtónyilvános és érdemi vitákra lehetőséget adó egyeztetés nincs, mert a Köznevelési Kerekasztalt nem tartják ilyen fórumnak.
Elmondta: aligha lehet egy olyan komplex és alapvető koncepciót, amely egy új alaptantervet megalapozhat, egyetlen konferencián megvitatni. Szerinte az egyeztetéseket be kell vinni az iskolákba, mivel a munkaközösségek, tantestületek szintjén kell és lehet valóban bevonni a tanárokat a munkába. Úgy vélte, problémát jelent, hogy szakmai körökben sem lehet sokat tudni az államtitkárság készülő tantervreformjáról, mivel a legjobb szakembereket és a terepen dolgozó pedagógusokat hagyják ki a koncepció kidolgozásából.
Jelezte: egy alternatív NAT-koncepció nem a Tanítanék Mozgalomtól, hanem a Civil Közoktatási Platformtól várható, amely mintegy 60 szakmai szervezetet – köztük a mozgalmat is – tömörít, így – szavai szerint – sokkal szélesebb kör véleményét tükrözi bármely szakmai anyaga, mint a Köznevelési Kerekasztalé.
Mint arról beszámoltunk, Pukli István távozása után felvetődött a kérdés, életben marad-e a Tanítanék Mozgalom, vagy csendben elhal. A mozgalom a nyár elején radikalizálódást ígért, a közelmúltban azonban szinte alig adott életjelet. Vezetői a 168 Órának úgy nyilatkoztak: erősebbek, mint valaha, a közvélemény pedig valószínűleg másképp értelmezte a radikalizálódás ígéretét, mint ők. Nem kormánybuktatásra készülnek, hanem hálózatépítésre, meglepő akciókra, és azt ígérik, kezdeményezik az oktatásügynek kárt okozó személyek felelősségre vonását.