Váratlan fordulat Schmitt Pál ügyében

Tovább áll a bál Schmitt Pál plágiumgyanús doktori disszertációja miatt. Egy zömében történészekből álló csoport a Semmelweis Egyetem rektorának, Réthelyi Miklós nemzetierőforrás-miniszternek, illetve az MTA elnökének nyújtott be petíciót, hogy vizsgálják ki az ügyet. Az egyik bíráló ugyanakkor szakszerű munkának ítélte az értekezést. Az MSZP vádol, Szijjártó Péter szerint "bulvárkacsáról" van szó furcsa időzítéssel.

2012. január 16., 16:01

Schmitt Pál hallgat plágium-ügyben. A plágiumügy kirobbanása óta először állt a nyilvánosság elé, de kérdést nem lehetett neki feltenni és nem is beszélt a kínos esetről.

Még soha annyi újságíró nem vett részt államtitkári kinevezésen, mint ma a Sándor-palotában. A Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkárává nevezte ki Csizmadia Norbertet Schmitt Pál, akinek ez volt az első hivatalos, nyilvános programja azóta, mióta a hvg.hu megírta, plágiumgyanús doktori disszertációja. Az esemény előtt azonban Schmitt munkatársai közölték, nem tehetnek fel kérdéseket az újságírók a helyesírási botrányairól elhíresült "álamfőnek".

A hvg.hu múlt héten közzétett cikkében azt írta, hogy Schmitt Pál doktori disszertációjának nagy része megegyezik egy bolgár sportkutató tanulmányával. A dolgozat ráadásul nem felel meg a doktori disszertáció alapvető követelményeinek sem, ennek ellenére summa cum laude minősítést kapott bírálóitól. A Köztársasági Elnöki Hivatal (KEH) még aznap visszautasította a plágium gyanúját. A KEH azt is visszautasította, hogy a hírportál plágium elkövetésével gyanúsította meg a köztársasági elnököt. A hivatal közleményében azt írta: "a hiánypótló munkát" történészprofesszorok bírálták, és summa cum laude minősítéssel értékelték. "Annak eldöntése, hogy az értekezés tartalmi és alaki szempontból megfelelő-e, az ő hatáskörük volt" - tették hozzá, megjegyezve, hogy a dolgozat minősítése "önmagáért beszél".

Tóth Miklós, a Semmelweis Egyetem Testnevelési és Sporttudományi Karának dékánja az MTI-nek pénteken küldött közleményében úgy foglalt állást: nincs ok azt feltételezni, hogy nem kellően megalapozott döntést hozott az a bizottság, amely húsz évvel ezelőtt elbírálta Schmitt Pál doktori disszertációját, a kisdoktori cím kiadása az általános eljárásrendnek megfelelően, szabályszerűen történt, a szakértők szerint az értekezés tartalma megfelelt az akkori követelményeknek.

Vizsgálják ki

Vannak azonban olyan történészek, akik kételkednek - és vizsgálatot akarnak. A doktori címet illető plágiumgyanú kivizsgálásáért nyújtott be petíciót egy zömében történészekből álló csoport a Semmelweis Egyetem rektorának, Réthelyi Miklós nemzetierőforrás-miniszternek, illetve az MTA elnökének - írta a

HVG.

A petíció aláírói szerint a plágium gyanúját csak tisztességes, alapos és mindenre kiterjedő vizsgálat, vagyis a különböző szövegek gondos, szakértő összehasonlítása után lehet elvetni.

„Egy tudományos intézményrendszert nem csak az minősít, hány kiváló képességű kutatót juttat el a doktori fokozatig és ők hány minőségi publikációra képesek. Legalább ilyen fontos, miként kezeljük a tudományos etikát, az olykor alapvető erkölcsi normákat áthágó, a tudomány tekintélyét romboló eseteket, és korrigáljuk-e az előforduló hibákat” – vélik az aláírók.

A beadványban továbbá az áll, mivel a plágium súlyos vád, a felsorakoztatott bizonyítékokat látva nem maradhat tisztázatlanul. „Nem maradhat, hiszen így árny vetül minden magyarországi egyetemen, tudományos intézményben szerzett tudományos fokozatra, minősítésre. A mi tudományos fokozatainkra. Ha a hvg.hu által bemutatottak után azt üzenjük a kutatók következő nemzedékének és a világ tudományos életének, hogy a magyar tudományos életben ilyen súlyú és ilyen súlyos bizonyítékokkal alátámasztott váddal nem is foglalkozunk, akkor ezzel a magyar tudományos élet intézményeit hiteltelenítjük el” – vélik.

Ha nem vizsgálják ki az ügyet, az az aláírók szerint odáig vezethet, hogy a jövőben a magyar kutatók nem lesznek szívesen látott partnerek a világban, és a magyar szerzők munkáit gyanakvással fogadják.

Mi továbbra is büszkék szeretnénk lenni a magyar tudományra. Ez azonban lehetetlen a tisztességes, nyilvános és átlátható vizsgálat nélkül. Ezért arra kérjük a Semmelweis Egyetem rektorát, a nemzeti erőforrások miniszterét és az MTA vezetését, hogy mindent tegyenek meg a vád tisztázására” – zárul a beadvány.

Az egyik bíráló szakszerű munkának ítélte az értekezést

Fontos alkotásnak és jó dolgozatnak tartja Schmitt Pál államfő 1992-ben szerzett doktori disszertációját Kertész István ókortörténész, aki az írás egyik bírálója volt - olvasható az origo.hu-n. Arról nem szól a cikk, hogy a bíráló látta-e a bolgár sportkutató írását és összehasonlította-e vele.

Az újkori olimpiai játékok programjának elemzése című munka egyik bírálója szerint az olimpiai programok változásait vizsgáló értekezés szakszerű volt és gazdag információanyagot tartalmazott.

"Igen jónak tartottam a disszertáció szakszerűségét. Formai kifogásaim ugyan voltak, de ezeket jeleztem is". De mindezzel együtt úgy ítélte meg, hogy a disszertáció "értékes, fontos alkotás", és "magas szinten tesz eleget az ilyenkor elvárható követelményeknek" - nyilatkozta az origo.hu-nak a jelenleg az egri Esterházy Károly Főiskolán tanító ókortörténész, aki nem mondott semmit a plágiumról.

MSZP: elégtelen az elnöki hivatal magyarázata

Az ellenzék természetesen támadta, míg Orbán Viktor szóvivője megvédte a helyesírási botrányairól híres magyar államfőt. Az LMP felszólította a köztársasági elnököt, hogy mielőbb adjon választ arra, igazak-e a doktori disszertációjával kapcsolatos sajtóértesülések. Az MSZP és a Demokratikus Koalíció képviselői is a helyzet tisztázására, ellenkező esetben pedig lemondásra szólították fel az államfőt. Az MSZP ráadásul a Köztársasági Elnöki Hivatal (KEH) magyarázatát és a Semmelweis Egyetem dékánjának e tárgyban született közleményét is elégtelennek, elfogadhatatlannak tartja.

Balogh András reméli, hogy Schmitt Pál cáfolni tudja a vele szemben felhozott gyanút és tisztázza magát a tekintélyét súlyosan sértő vádak alól, s ezért a köztársasági elnök mielőbbi megszólalását sürgette. A szocialista párt elnökhelyettese hangsúlyozta, hogy a plágiumügyet nem jogi, hanem erkölcsi és ebből következően politikai ügynek tekintik.

Az MSZP-s politikus kiemelte, a tudományos életben a legnagyobb bűn a plágium, más szellemi teljesítményének kisajátítása, ha pedig az államfő doktori disszertációjáról bizonyosodik be, hogy javarészt más írta, az rombolja a közerkölcsöt, a tudományos teljesítmények presztízsét és az ország nemzetközi megítélését is.

Szijjártó: "bulvárkacsáról" van szó furcsa időzítéssel

A miniszterelnök szóvivője szerint minősíthetetlen "bulvárkacsa" a Schmitt Pál köztársasági elnökkel szemben felmerült plágiumgyanú, amelynek meglehetősen furcsa az időzítése.

Szijjártó Péter hétfőn a TV2 Mokka című műsorában úgy fogalmazott: méltatlannak tartja, hogy "egy ilyen bulvárkacsába próbálják belekeverni a köztársasági elnököt". Szerinte kissé gyanús és meglehetősen furcsa az ügy időzítése, hiszen egy nappal azután került nyilvánosságra ez a "bulvárkacsa", hogy az államfő a diplomáciai vezetőknek tartott fogadáson nagyon határozottan kiállt Magyarország mellett, a támadásokkal szemben.

Arra a kérdésre, hogy Orbán Viktor miniszterelnök beszélt-e az ügyben Schmitt Pállal, a szóvivő azt válaszolta: a kormányfő és az elnök rendszeresen egyeztet, de arról nem tud, hogy erről a kérdésről szót ejtettek volna.

Lemondott Tompos Márton, a Momentum elnöke, utódja Rózsa András zuglói polgármester lett. Mindeközben a párt egykori vezetője, Fekete-Győr András szerint a Fidesz pénzt ajánlott a pártnak, hogy induljanak a 2026-os választáson.