Változtat az Unicef a botrányos videókon
Megváltoztatja mától az Unicef Magyarország a gyerekbántalmazásról szóló, nagy felháborodást kiváltó videói szövegét – tudta meg a 168 Óra a szervezet által tartott mai háttérbeszélgetésen. Az Unicef Magyarország honlapján már az újraszerkesztett videók láthatók, amelyekből kivágták azokat a részeket, amelyekben a gyerekek az apákról mint elkövetőkről beszélnek.
Az eredeti videók egyikében a tíz év körüli Luca többek közt arról beszél: „Ha van egy komódotok, mint nekem, azt megfoghatjátok, és ide be tudjátok húzni, de ha erősebb apukátok van, akkor lehet, hogy ettől még be tud nyitni.” A továbbiakban arról beszél, hogy egy szekrénybe elbújva, azt belülről bezárva hogyan védekezik, amikor az apja meg akarja erőszakolni.
Számos szakértő szerint a kampány elhibázott, mert a családi erőszaktevőt minden esetben apák személyesítik meg, ráadásul a gyermekek számára értelmezhetetlen, összezavarhatják őket az elhangzottak. Sokan kifogásolták azt is, hogy a kisfilmekben jól szituált, kommunikatív lányok beszélnek, s ezzel a kampány nem tükrözi a magyarországi gyermekbántalmazásos esetek lényegét. Kritizálták a szervezetet azért is, mert a magyar Unicef a reklámokat gyerekekkel forgatta, és a moziban gyermekműsorok előtt vetítik. A botrány miatt a Cinema City már korábban úgy nyilatkozott, hogy a kisfilmet kivették a blokkból, és a 12 éven aluliaknak szóló filmek előtt vetítik.
Az egyik videó újravágva:
Lux Ágnes, a Magyar Bizottság gyermekjogi igazgatója az Origónak ugyanakkor
azt mondta: a hivatalos bűnügyi statisztikák szerint Magyarországon évente több mint tizenötezer gyerek válik erőszakos bűncselekmény áldozatává. A felmérések szerint a gyermekkori szexuális bántalmazás áldozatainak közel 90 százaléka ismeri is az elkövetőt, közülük 62 százalék családtag, 30 százalék egyéb ismerős, 8 százalék ismeretlen. Az elkövetők jelentős része – egyes statisztikák szerint legalább 85 százaléka – férfi. Tehát közel nyolcezer esetben válik a gyermek férfi családtag áldozatává, ami az összes eset több mint a fele.A gyermekkori szexuális bántalmazás áldozatainak történeteit bemutató, 2014 tavaszán létrejött
Beszéljróla.huhonlapot működtető Anoni Mara Társaság kiállt az Unicef mellett. Közleményükben azt írják: „Továbbra is kevés szó esik Magyarországon a gyermekbántalmazásról, még kevesebb a gyermekkori szexuális abúzusról. Az Unicef ezt a harcot felvállalta. Sajnálatosnak tartjuk, hogy a szervezet támadások középpontjába került.Nemzetközi tanulmányok szerint a gyermekkori szexuális bántalmazást elkövetők mintegy 95 százaléka férfi, gyakran vér szerinti vagy nevelőapa – ugyanerről tanúskodnak a Beszéljróla.hu történetei is. Ez tény, amelyet semmiképpen sem lehet férfi- vagy apaellenességként feltüntetni. Elsődleges feladatunk a gyermekkori szexuális abúzus ellen küzdeni, nem pedig ezt a küzdelmet gátolni. Kérjük, hogy ezt az UNICEF-et támadók is tartsák szem előtt.”