Valódi harccá alakult az MSZP-n belüli hidegháború

Sajátos mellékfejezete Gyurcsány Ferenc és az MSZP küzdelemének Gyurcsány fő ideológusának, Gréczy Zsolt blogjának eltűnése a baloldali kötődésű Stop.hu-ról, amely hátterében Gréczy szerint az MSZP áll. A dolog pikantériája, hogy a Stopot nem is olyan régen a Gyurcsány által vezetett Táncsics Alapítvány húzta ki a bajból.

2011. május 13., 09:43

Kellemetlen meglepetés érte szerda reggel a Gyurcsány-híveket és Gréczy-rajongókat, amikor Gréczy Zsolt blogját keresték a Stop.hu-n: a "A Dumánál", együtt az összes többi bloggal, eltűnt az oldalról. Bár mindez akár az oldal átszervezését is jelenthette volna, Gréczy a Facebookon amondó volt, hogy blogját az "MSZP töröltette" - mindezt nem hivatalosan a

Hírszerzőnek egy MSZP-s forrás is megerősítette. Erre utal az is, hogy nem csupán a blog tűnt el a Stopról, hanem Gréczy friss publicisztikája is a Népszava Online-ról.

Az események arra utalnak, hogy a háború átterjedt az MSZP egykori médiabirodalmának maradványaira is. Noha a szereplőket is meg szerettük volna kérdezni az eseményekről, Bohus Péter Stop.hu-főszerkesztőt és Gréczyt sem sikerült elérnünk (cikkünk megjelenéséig nem hívtak vissza), a Népszava publicisztika-rovatvezetője pedig nem kívánt nyilatkozni a Hírszerzőnek.

Töpörödés

A korábban miniszterelnöki tanácsadóként dolgozó, Gyurcsány Ferencet minden vélt és valós támadás ellen harciasan védelmező Gréczy Zsolt évek óta vezette blogját a Stopon, amelyben az utóbbi időszakban a Fidesz ekézése mellett egyre meghatározóbb lett a volt miniszterelnök melletti kiállás, ahogy a Népszavában megjelenő írásaiban is. A Stop.hu és a Népszava lépése azért érdekes, mert a két anyagi gondokkal küzdő médium nem is olyan régen épp a Gyurcsány Ferenc által vezetett Táncsics Mihály Alapítvány révén jutott egy kis levegőhöz, miután a Fidesz hatalomátvétele után mindkettőre nehéz idők járnak.

Mint az ismert, a Stop.hu-t kiadó OPT Ügynöki Kft.-t korábban az a Horváth Éva vezette, aki a Hagyó-ügy egyik gyanúsítottja. A botrányos ügyekbe keveredett exszóvivő helyét 2009 végén vette át Grósz Tamás, aki 2011 elején aztán a Neo FM-hez igazolt. Információink szerint a Stop a kormányváltás után egyre nagyobb nehézségekkel küzdött, a cég anyagi helyzete megrendült, és 2011 elejére több hónapos tartozást halmozott fel munkatársaival szemben.

Hasonlóképpen járt a Népszava is, amelyet ráadásul a nyomtatott sajtó általános válsága is sújt. A patinás napilap példányszáma hosszú ideje 20 ezer alatt van, amivel a megyei napilapok középmezőnyében foglalhatna helyet. A masszívan veszteséges lap a töpörödő MSZP-től sem igen remélhet támogatást, és bár az eladott példányszám (valószínűleg nem függetlenül az MSZP előfizető-toborzó akciójától) nőtt valamennyire, a lap megmentéséhez a szerkesztőség szerint még tízezer új előfizetésre lenne szükség, ami igen nehezen elérhető célnak tűnik. A Népszavánál ennek megfelelően jelentős leépítések zajlottak az elmúlt időszakban, ám a fizetési nehézségek ettől függetlenül állandóak az újságnál.

Majd Gyurcsány kihúz a bajból

Ebben a helyzetben épp a Gyurcsány Ferenc vezette Táncsics Alapítvány sietett a baloldali orgánumok segítségére: mind a Stop, mind a Népszava 12-12 millió forintot kapott a pártalapítványtól, míg a 168 Óra, avagy a Klubrádió 6-6 milliót.

Menet közben azonban valódi harccá alakult az MSZP-n belüli hidegháború: Gyurcsány előbb az elnökség akarata ellenére pártszavazást kezdeményezett, amely kapcsán az országot is a nyakába vette, majd múlt pénteken már arról beszélt, hogy akár új pártban is el tudja képzelni jövőjét. A felek szerdán kilencórás, éles, személyeskedő vitáktól tarkított frakcióülésen feszültek egymásnak, aminek végeredményét pártbeli forrásaink egyöntetűen úgy értékelték, hogy Gyurcsányt legalább időlegesen sikerült domesztikálni, főleg ahhoz képest, hogy a frakcióülés reggelén egy új politikai formáció megalakulása is borzolta a kedélyeket. Utóbbi a jelek szerint pusztán zavarórepülés marad.

A Demokrata Párt megalapítása tehát forrpontra hevítette az indulatokat, és ilyen körülmények között tűnt el a volt kormányfő főideológusaként és ökleként ismert Gréczy blogja a Stopról, és egyben a nyomtatott Népszavában korábban megjelent publicisztikája a napilapnál lényegesen olvasottabb Népszava Online-ról, amelyben Gyurcsány tántoríthatatlan híve így fogalmazott: "Gyurcsány Ferenc nem kívánja elhagyni az MSZP-t. Nem ez a célja. Ha akarta volna, már megtehette volna. A helyzet azonban úgy áll, hogy annyi kitüntető szeretetet, bizalmat kap a párt tagságától, szimpatizánsaitól, hogy az felelősséget ró rá. Mindent meg kell tennie, hogy újra versenyképessé tegye a pártot, ahogy 2004 és 2006 között ezt már megtette. 2014-re ez újra sikerülhetne".

A jelek szerint mindez igencsak kiverte a biztosítékot az MPSZ vezetésénél, ám akaratukat a jövőben igen nehéz lehet átvinni a párt hagyományos médiumain, miután a kassza kulcsa Gyurcsányhoz került, aki a frakcióülésen mindezt nem is habozott képviselőtársai orra alá dörgölni a kiszivárgott információk szerint (igaz, a kuratórium tagja Mesterházy Attila is, és Gyurcsány más források szerint azt hangsúlyozta, hogy együtt hozzák a döntéseket), akik ezért cserében lemondásra szólították fel az alapítvány elnöki posztjáról, amit a volt kormányfő-pártelnök kategorikusan visszautasított - számolt be a Hírszerző a párton belüli csatákról.